Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru napsal, že nepodpoří program pro dětské přistěhovalce DACA, protože americko-mexická hranice se stává nebezpečnější. Pohrozil také, že pokud Mexiko nezastaví proudy migrantů, Spojené státy odstoupí ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), o jejíž nové podobě nyní USA, Mexiko a Kanada jednají. Informovala o tom agentura AP.

Trump si jen krátce poté, co prostřednictvím twitteru popřál pěknou velikonoční neděli, postěžoval, že „liberální“ zákony znemožňují pohraničníkům dělat jejich práci, a republikáni by měli radikálně protlačit „ihned přísné zákony“. „Už žádná DACA!“ dodal.

Deník The New York Times (NYT) napsal, že americký prezident zjevně reagoval na diskuzní a zpravodajský pořad Fox & Friends, který jen několik minut předtím odvysílal příspěvek o několika stovkách migrantů ze Střední Ameriky, již v karavanech směřují k hranici Mexika se Spojenými státy.

DACA chrání před deportací zhruba 800.000 přistěhovalců, kteří do USA přišli jako děti. Účastníci programu mají dvouletou záruku, že nebudou vyhoštěni, v USA navíc mohou legálně pracovat. Program DACA dosud fungoval na základě prezidentova nařízení.

Trump minulý rok oznámil, že program končí, ale jeho rozhodnutí blokují soudy. Prezident dosud vyjednával s demokraty o legislativním řešení problému. Jeho nedělní tweet napovídá, že už program podporovat nebude, napsal list NYT.

Na Trumpovy tweety reagoval levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador, podle nějž zeď na hranici a síla nevyřeší bezpečnost ani sociální problémy. Jednání o nové podobě NAFTA by se podle něj mělo konat až po prezidentských volbách v Mexiku, které budou 1. července.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner