Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly údajně použity chemické zbraně. Informovala o tom agentura AP. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím podle agentury AFP v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval před nepodloženými obviněními v souvislosti s útokem.

Ministr obrany James Mattis dříve dnes řekl, že Spojené státy zatím použití chemických zbraní při útoku na Dúmu nevyloučily, stejně jakou možnou odvetu v podobě amerických náletů. Prezident Putin v rozhovoru s kancléřkou Merkelovou označil „provokování a spekulace“ v souvislosti s obviněním z chemického útoku za „neakceptovatelné“.

Německý vládní mluvčí Steffen Seibert před tím uvedl, že Německo nasazení chemických zbraní v Sýrii tvrdě odsuzuje, a naznačil, že za ním nejspíš stojí syrský režim. Odpovědnost za situaci v zemi sužované dlouholetými boji však podle Seiberta nesou i Rusko a Írán.

Svaz zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM), což je sdružení mezinárodních humanitárních organizací financujících nemocnice v Sýrii, dnes uvedl, že při údajném chemickém útoku vládních sil na Dúmu zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci syrské vlády.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku a událostmi v Dúmě se má večer na mimořádném zasedání rovněž zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Ministr Mattis uvedl, že je nutné zvážit další kroky, pokud se použití chemických zbraní potvrdí. Zdůraznil přitom, že Rusko se v roce 2013 zaručilo, že syrská vláda zničí svůj chemický arsenál, čímž podle agentury AP naznačil, že Moskva za nejnovější incident nese částečnou odpovědnost. Další kroky Washington podle Mattise bude konzultovat se svými partnery v NATO. Možnost odvety v podobě amerického náletu na pozice syrské armády ministr obrany prozatím nevyloučil.

Podobně se vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí, které označilo útok za „neakceptovatelnou hrůzu“, která si žádá náležitou reakci. Příznaky obětí podle ministerstva zahraničí naznačovaly, že byly použity dusivé bojové látky, jako například chlór, a nervově paralytické chemické zbraně, kupříkladu sarin. Washington rovněž uvedl, že Damašek a jeho spojenec Rusko brání ve vstupu do Dúmy pozorovatelům.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn krátce nato řekl, že se velkým mocným státům dosud nepodařilo zabránit chemických útokům a že na tyto incidenty odpovídají „pokrčením ramen“. Důsledky takového chování jsou podle Husajna velmi nebezpečné a vedou k normalizaci používání chemických zbraní ve válce.

Podle agentury Reuters Spojené státy do RB OSN zaslaly pozměněnou rezoluci z 1. března 2018, na jejímž základě by mělo být zahájeno vyšetřování s cílem objasnit, kdo je za sobotní útok odpovědný. Ke schválení rezoluce je zapotřebí devět hlasů v Radě bezpečnosti, ale podle Reuters je vysoce pravděpodobné, že Rusko, které je spojencem syrské vlády, bude dokument vetovat. Rovněž podle agentury není jasné, zda se o rezoluci bude hlasovat již dnes.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner