Washington 20. prosince (ČTK) – Zvolený prezident USA Donald Trump dnes odsoudil zabití ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova i možný útok na vánoční trh v Berlíně. Vraždu diplomata označil za porušení pravidel civilizovaného pořádku, informovaly světové agentury. Pondělní útoky v Turecku, Švýcarsku a Německu ukázaly, že „civilizovaný svět musí změnit své uvažování“, uvedla budoucí hlava Spojených států.

Velvyslance Karlova zabil „radikální islamistický terorista“, uvedl Trump v tiskové zprávě. Čin musí odsoudit celý svět, dodal republikán, který byl v pondělí podle amerických médií zvolen sborem volitelů 45. prezidentem USA. V prohlášení Trump vyjádřil také soustrast Karlovovým pozůstalým.

Atentát na ruského velvyslance se v Ankaře odehrál v galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií. Pachatel – turecký policista, který nebyl v době činu ve službě – zaútočil na diplomata během jeho projevu zezadu. Po útoku dal najevo, že šlo o mstu za ruské bombardování severosyrského města Halabu (Aleppa). Následně byl při přestřelce s policií zabit. Moskva uvedla, že incident považuje za teroristický čin.

Trump dnes v prohlášení odsoudil také možný útok na vánoční trh v centru německé metropole. Teroristická organizace Islámský stát (IS) a další „islamističtí teroristé“ podle něj neustále masakrují křesťany „jako součást svého světového džihádu“. Na twitteru budoucí prezident USA uvedl, že útoky v Turecku, Švýcarsku a Německu ukazují, že „civilizovaný svět musí změnit své uvažování“.

Pondělní tragédie v Berlíně si vyžádala devět mrtvých a pět desítek zraněných. Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž seděli podle policie dva lidé, vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziérea hodně nasvědčuje tomu, že šlo o útok. Úřady ale zatím nevyloučily ani to, že šlo o dopravní nehodu.

Ve Švýcarsku se v pondělí střílelo v islámském centru v Curychu. Zranění utrpěli tři lidé. Po pachateli útoku se pátrá. Nedaleko od místa činu policie našla mrtvého člověka. Není ale jasné, zda nález s incidentem souvisí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner