Výrazně tvrdší postoj slíbil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v reakci na newyorský výbuch, při němž bylo v noci na neděli zraněno nejméně 29 lidí. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová varovala před unáhlenými závěry, které by například přisoudily explozi teroristům. Podle newyorského starosty šlo zřejmě o záměrný čin, důkazy o jeho spojení s terorismem však zatím nejsou.

„Žijeme v době, kdy musíme velmi přitvrdit. Bude lépe, když budeme velmi, velmi tvrdí,“ řekl Trump na předvolebním mítinku v Coloradu, kde lidem oznámil, že v New Yorku došlo k výbuchu. Ačkoli v té době ještě nebylo jasné, zda šlo o úmyslný útok, a i sám republikánský magnát připustil, že „nikdo neví, o co jde“, vzápětí Trump událost nepřímo spojil s teroristickými činy ve světě. „Je to hrozné, co se děje v našem světě a v naší zemi. Budeme tvrdí, pohotoví a ostražití. A ukončíme to,“ sliboval voličům.

Trump učinil z ráznějšího přístupu k bezpečnosti jedno z hlavních témat své kampaně a vymezuje se vůči současnému prezidentu Baracku Obamovi, jehož postoj vůči terorismu označuje za málo důrazný a selhávající.

Clintonová, která stojí pevně za Obamou, vyjádřila soucit lidem zraněným při výbuchu, jeho další okolnosti ale nechtěla komentovat. „Podle mne je vždycky moudřejší počkat si se závěry na dostatek informací,“ řekla prezidentská kandidátka novinářům v letadle během cesty z Washingtonu do New Yorku, kde stejně jako Trump žije.

O výbuchu byl podle mluvčího Bílého domu informován i prezident Obama, žádnou oficiální reakci však zatím nezveřejnil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner