Kandidát amerických republikánů na úřad prezidenta Donald Trump znovu připsal vzestup radikální organizace Islámský stát (IS) současné administrativě prezidenta Baracka Obamy. Ve svém projevu věnovaném zahraniční politice sice Obamu nenazval jako v minulosti zakladatelem IS, ale prohlásil, že prezident neprojevil morální odvahu. Zničení IS označil Trump za hlavní cíl své zahraniční politiky, k jehož dosažení podle svých slov využije i dočasného pozastavení příjmu přistěhovalců z nebezpečných regionů.

Obamova politika podle Trumpa „bez diskuse přímo zapříčinila vzestup IS“. Republikánský uchazeč o Bílý dům prohlásil, že Spojené státy tím, že podporovaly změnu režimů na Blízkém východě, vytvořily v oblasti mocenské vakuum, které umožnilo vzestup teroristů.

„Pokud se stanu prezidentem, éra budování států skončí. Náš nový přístup, který musí sdílet obě strany v Americe, naši spojenci v zámoří a naši přátelé na Blízkém východě, musí být zastavení šíření radikálního islámu,“ řekl Trump.

Jeho soupeřka ve volbách a představitelka demokratického tábora Hillary Clintonová podle republikánského kandidáta nemá „duševní ani fyzickou výdrž“ k boji proti IS a proti „mnoha nepřátelům“, jimž USA čelí.

Trump změnil svůj dosavadní postoj k NATO, když prohlásil, že v případě zvolení bude s aliancí v boji proti IS úzce spolupracovat. „Při této misi budeme s NATO úzce spolupracovat,“ řekl. V minulosti pohrozil, že za jeho vedení USA nemusejí za určitých podmínek respektovat závazky vůči jiným členům aliance.

Trump ale zároveň řekl s poukazem na Rusko, že při plnění základního cíle své zahraniční politiky, jímž bude zničení IS, bude spolupracovat s jakoukoli zemí, která bude tento cíl sdílet. „Jakákoli země, která bude mít stejný cíl, bude našim spojencem,“ řekl.

Trump kromě jiného v Ohiu prohlásil, že zamezí Islámskému státu používat internet a sociální sítě k náboru nových lidí a k propagandě. Bude proti němu bojovat vojensky, ale také na kybernetickém poli. „Nemůžeme dovolit, aby se internet stal nástrojem rekrutování,“ řekl Trump.

Uchazeč o Bílý dům také slíbil, že v případě zvolení ponechá otevřenou kontroverzní věznici na základně Guantánamo. Hodlá také pokračovat ve využívání bezpilotních letounů k náletům na teroristické cíle. „Musíme ale také zajímat vysoce cenné cíle, abychom získali informace pro rozebrání jejich orgnizací,“ řekl.

Republikánský kandidát slíbil zavedení nových pravidel pro výběr imigrantů. Půjde prý o přísný filtr. „Vzhledem k hrozbám, jimž čelíme, je čas zavést nové kontroly. Označil bych je za důkladný filtr,“ prohlásil Trump.

Agentura AP s odkazem na členy Trumpovy kampaně uvedla, že zájemci o přijetí v USA budou odpovídat na otázky týkající se náboženské svobody, rovnosti pohlaví nebo práv homosexuálů. Vláda bude využívat dotazníky, sociální sítě, bude se dotazovat také přátel a rodiny, aby zjistila, zda žadatel ctí americké hodnoty, jako je tolerance a pluralismus. Víza nebudou udělena nikomu, u koho nebude možné provést náležitou prověrku.

Trump řekl, že dočasně zastaví příjem migrantů ze zemí, které mají pověst exportérů terorismu. Vyřazeni budou všichni, kdo chovají „nepřátelské postoje“ vůči USA a vůči jejich principům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner