Washington 29. května (ČTK) – Americký prezident Donald Trump dnes odsoudil páteční smrtelný útok na dvojici mužů, kteří se zastali páru muslimských dívek. Od prezidenta předtím jasné vyjádření požadovaly desetitisíce lidí v internetové výzvě, která zároveň ocenila odvážný čin obětí útočníka, jehož po činu zadržela policie.

„Páteční útoky z Portlandu jsou nepřijatelné. Oběti se postavily nenávisti a netoleranci. Modlíme se za ně,“ uvedl Trump na oficiálním twitterovém účtu prezidentského úřadu, který má výrazně nižší sledovanost než jeho častěji používaný účet osobní.

Trump, který v loňské kampani nešetřil ostře protimuslimskou rétorikou a hovořil o zákazu vstupu muslimů do Spojených států, v posledních dnech v souvislosti se svou návštěvou Saúdské Arábie prohlášení zmírnil. Mnozí kritici mu však vyčítají, že přispěl k rostoucí nevraživosti vůči vyznavačům islámu v USA.

Podle americké muslimské organizace CAIR za poslední rok vzrostl počet protimuslimských činů v USA o více než 50 procent.

Páteční incident v příměstském vlaku v Portlandu má podle policie na svědomí pětatřicetiletý Jeremy Joseph Christian, který urážel a obtěžoval dvě mladé muslimky, z nichž jedna měla na hlavě šátek. Dívek se zastali tři muži, dva z nich útočník ubodal, třetí skončil v nemocnici. Christian v minulosti na sociálních sítích publikoval protimuslimská prohlášení.

Tisíce Američanů se na internetu zapojily do spontánní finanční sbírky pro příbuzné obětí, v níž se k dnešku shromáždilo na půl milionu dolarů (12 milionů korun).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner