Spojené státy pevně podporují Severoatlantickou alianci, ale žádají, aby členské státy plně hradily své příspěvky. Při návštěvě vojenské základny na Floridě to včera prohlásil prezident USA Donald Trump. Základna MacDill je sídlem amerického velitelství pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) a velitelství pro speciální operace (SECOM).

„NATO rozhodně podporujeme,“ zdůraznil prezident, který během své loňské volební kampaně označil alianci za „zbytečnou“. USA podle něj jen žádají, aby všichni členové NATO jak náleží uhradili svůj finanční příspěvek alianci v plné míře.

V nedělním rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem Trump podle Bílého domu hovořil i o tom, jak povzbudit spojence, aby plnili své finanční závazky.

Trump ve včerejším projevu k příslušníkům americké armády řekl, že Spojené státy spolu se svými spojenci porazí „radikální islámský terorismus“, který prezident označil za sílu smrti. „Porazíme radikální islámský terorismus a nedovolíme, aby zapustil kořeny v naší zemi,“ prohlásil Trump.

„Svoboda, bezpečí a spravedlnost zvítězí,“ zdůraznil šéf Bílého domu. Spojené státy podle něj potřebují silné přistěhovalecké programy. „Lidé, kteří nás mají rádi a milují naši zemi, budou moci přijet. Ty, kdo nás chtějí zničit, kdo chtějí zničit naši zemi, nepustíme,“ řekl.

Prezident se na základně zastavil cestou ze svého floridského letoviska Mar-a-Lago, kde trávil víkend s manželkou Melanií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner