Kontroverzní uchazeč o republikánskou nominaci do boje o Bílý dům Doland Trump znovu čelí podezření ze sympatií k extremismu, když na nedávném shromáždění zvedl pravou ruku v gestu, které podle kritiků připomínalo nacistický pozdrav. Trump obvinění odmítl jako směšné.

Kritizovaná scéna se odehrála o víkendu na shromáždění ve floridském Orlandu. Účastníci mítinku vyzvali Trumpa, aby předstíral zdvižením pravé ruky, že skládá prezidentskou přísahu. Sám Trump pak vyzval své příznivce k přísaze, že budou ve volebním shromáždění plánovaném na 15. března hlasovat pro něj.

„Pozvedněte pravou ruku. Slavnostně přísahejte, že bez ohledu na to, jak se budete cítit, zda budou hurikány nebo cokoli jiného, budete hlasovat pro Donalda Trumpa,“ uvedl republikánský favorit.

„Nevěděl jsem, že je v tom nějaký problém,“ komentoval dnes Trump v televizi NBC stížnosti, které se – většinou anonymně – objevily na sociálních sítích. „Občas to děláme pro pobavení. Někdy na mě křičí ‚Předveď přísahu, předveď přísahu‘,“ popsal situaci na volebních shromážděních.

Abe Foxman, bývalý šéf Ligy proti hanobení (ADL), obvinil Trumpa, že musí vědět, co gesto znamená. „Vidět tisíce lidí se zdviženou pravou rukou, která připomíná pozdrav Heil Hitler, je pro mě jako pro Žida, který přežil holokaust, urážlivé a nechutné… Je to fašistické gesto,“ řekl dnes Foxman listu Times of Israel.

Trump musel už několikrát čelit podezření ze sympatií k extremistickým ideologiím. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto nedávno přirovnal newyorského miliardáře k Adolfu Hitlerovi a Benitovi Mussolinimu kvůli rétorice, kterou ve své kampani používá.

Trump se dnes proti slovům mexického prezidenta ohradil. „Je to příšerné přirovnání, určitě se mi to nelíbí. O taková srovnání nestojím. Musíme ale být silní, musíme se mít na pozoru,“ řekl Trump televizi ABC.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner