Washington 30. listopadu (ČTK) – Donald Trump vzkázal britské premiérce Therese Mayové, aby se soustředila na „islamistický terorismus v Británii“. Americký prezident tak zareagoval poté, co ho britská vláda kritizovala za sdílení protiislámských videí britského krajně pravicového uskupení. Mayová k tomu později během návštěvy Jordánska řekla, že Trump sdílením záběrů skupiny, která podle ní šíří nenávist, udělal chybu. Skutečnost, že USA a Británie spolupracují, podle Mayové neznamená, že Londýn bude v obdobných případech mlčet.

Předsedkyně britské vlády se nicméně podle agentury AFP pokoušela uklidnit situaci, když zdůraznila zvláštní vztah USA a Spojeného království.

Mluvčí Mayové dříve v reakci prohlásil, že předsedkyně britské vlády je plně soustředěna na boj proti extremismu. Řekl také, že většina muslimů v Británii dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách.

Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky, které původně zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Podle Fransenové jsou na nich vidět násilnosti ze strany muslimů.

Mluvčí Mayové ve středu uvedl, že prezident udělal chybu, když tyto příspěvky na twitteru sdílel.

„Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na destruktivní islamistický terorismus ve Spojeném království,“ opáčil Trump na twitteru.

Mluvčí Mayové na to dnes odpověděl, že premiérka se na extremistické hrozby plně soustřeďuje. „Naprostá většina muslimů v této zemi dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách. Premiérka se vyjádřila jasně… že tam, kde existuje islamistický extremismus, je třeba se mu rezolutně postavit. Tvrdě na tom pracujeme, jak doma, tak na mezinárodní scéně… společně s našimi americkými partnery,“ prohlásil mluvčí.

Na videu, které Trump ke svému twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

Na videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, je muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Na druhém záznamu pak podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

List The New York Times a agentura AP dnes uvádějí, že videa obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje.

Postup Trumpa, který má na twitteru 40 milionů sledujících, mluvčí britské vlády ve středu kritizoval. „Není v pořádku, že to prezident udělal,“ uvedl. „Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach,“ dodal mluvčí.

Washington a Londýn jsou blízcí spojenci a britská premiérka byla prvním zahraničním státníkem, který navštívil USA po nástupu Trumpa do Bílého domu. Mayová při té příležitosti řekla, že usiluje o „zvláštní vztahy“ s Washingtonem.

Britští opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou Mayové, datum návštěvy ale stále stanoveno nebylo. Ve středu nicméně Downing Street uvedla, že pozvání nadále platí.

Trump při svém pokárání Mayové nejprve označil špatný twitterový účet a svůj komentář adresoval jiné uživatelce, která má pouze šest sledujících. Tweet poté smazal a poslal ho znovu, již s označením oficiálního účtu britské premiérky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner