Americký prezident Donald Trump se v sobotu večer místního času odvážil vydat ke svým úhlavním nepřátelům, novinářům. Přijal pozvání na večeři prestižního washingtonského klubu Gridiron. Ani zde si neodpustil vtípky na adresu médií, na která často nevybíravě útočí.

Členové klubu Gridiron Trumpa podle agentury DPA srdečně přivítali a on před nimi vystoupil s přibližně půlhodinovým projevem. „S nadšením jsem pozvání přijal a zkazím vám večer osobně,“ řekl novinářům Trump. „To je důvod, proč jsem ho přijal,“ dodal. Posmíval se některým médiím, například listu The New York Times nebo televizi CNN.

Na adresu svého zetě Jareda Kushnera řekl, že se při příchodu na večeři opozdili, protože „Jared se nemohl dostat přes bezpečnostní kontrolu“. Narážel tak na skutečnost, že Kushnerovi chybí bezpečnostní prověrka. Kvůli tomu nedávno ztratil přístup ke každodenním hodnotícím zprávám tajných služeb určeným pro hlavu státu.

Trump komentoval i časté personální změny v Bílém domě, jež poznamenaly jeho první rok v úřadu. „Mám rád chaos, to je opravdu dobré,“ přiznal se. Vtipkoval také o tom, kdo dostane „padáka“ jako další: zda to bude jeho hlavní poradce Steve Miller nebo první dáma Melania. Tento týden od Trumpa odešla šéfka tiskového oddělení Bílého domu a jedna z jeho nejbližších spolupracovnic Hope Hicksová.

Každoroční večeře klubu a nadace Gridiron se letos konala po 133. Každý z amerických prezidentů s výjimkou jednoho se na ní ukázal alespoň jednou během svého působení v úřadu, napsala agentura AP. Trump loni nepřišel, stejně tak vynechal i galavečeři s novináři akreditovanými v Bílém domě.

Podle AP měl Trump celý večer dobrou náladu, smál se vtípkům, které během této společenské události padaly. Každoroční gala je satirou na dění ve Washingtonu, kdy si novináři v různých scénkách a hudebních parodiích dělají legraci z politiků. Zvaní jsou zástupci demokratů i republikánů a také oni vystupují se zábavnými projevy.

Proč Trump letos pozvánku na večeři přijal, není jasné. DPA připomíná, že jeho vztah k médiím se od loňska ještě zhoršil – označil je za nepřítele národa a pojem „fake news“ (falešná zpráva) se stal běžnou součástí jeho slovníku v projevech nebo vzkazech na twitteru. Tuto událost prý možná považoval za zkoušku, než se rozhodne, zda se v dubnu zúčastní galavečera s novináři v Bílém domě. Ten je velkolepější, projevy přenášejí živě televize. Na večírek Gridironu naopak kamery nesmějí, a tak nikdo, kdo není v sále přítomen, nevidí, jak politici na vtípky reagují. Trump sice rád do ostatních ryje, sám ale legraci na svoji adresu špatně snáší, píše DPA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner