Washington 16. května (ČTK) – Americký prezident Donald Trump dnes přijme v Bílém domě hlavu Turecka Recepa Tayyipa Erdogana. Jejich první státní setkání se odehraje na pozadí vzájemných neshod kolem řešení syrské občanské války a otázky duchovního Fethullaha Gülena, o jehož vydání z amerického exilu Ankara dlouhodobě usiluje.

Jedním z kamenů úrazu ve vzájemných vztazích je americké vyzbrojování kurdských povstalců v Sýrii, jejichž rostoucího vlivu už s ohledem na sílu kurdského separatismu v Turecku se Ankara obává, a proto požaduje zastavení podpory rebelů. Americká vláda ale zbrojní dodávky zbraní navzdory tureckým protestům schválila.

Další komplikací je osud Gülena, jehož hnutí a četné stoupence viní Ankara z odpovědnosti o pokus o loňský státní převrat. Od té doby Erdoganův režim pozatýkal nebo propustil ze zaměstnání desetitisíce lidí. Zároveň usiluje o to, aby Washington Gülena vydal. Západ ale o Gülenově odpovědnosti přesvědčený není. Navíc ani není na Trumpově vůli, zda by měl či neměl být vydán, ale pouze na americké justici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner