Washington 3. května (ČTK) – Americký prezident Donald Trump se dnes sejde v Bílém domě s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Poprvé spolu oba politici hovořili po telefonu již v první polovině března, kdy Trump pozval Abbáse s ujištěním, že dodrží „závazek k mírovému procesu, který povede ke skutečnému míru mezi Palestinci a Izraelci“.

Palestinské vedení je znepokojeno vstřícnějším přístupem k Izraeli, který Bílý dům začal dávat najevo poté, co Trump vystřídal ve funkci Baracka Obamu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl jedním z prvních zahraničních státníků, kteří Trumpa v Bílém domě navštívili.

Zatímco před Trumpovým nástupem USA podporovaly řešení blízkovýchodního problému v podobě dvou států – židovského a palestinského -, nový americký prezident po schůzce s Netanjahuem řekl, že nezáleží na tom, zda vzniknou dva státy, nebo jeden společný pro Izraelce a Palestince.

Od Netanjahuovy návštěvy v polovině února Bílý dům proizraelský postoj nicméně už tolik nezdůrazňuje a přestal například mluvit o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Trump slíbil ve své předvolební kampani a který by Palestinci i další muslimové považovali za provokaci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner