Washington 21. prosince (ČTK) – Prezident USA Donald Trump možná do konce měsíce nepodepíše zákon o radikální daňové reformě, kterou už mu po hlasování v obou komorách odeslal k podpisu Kongres. Spekuluje o tom americký tisk. Šéf Bílého domu se prý možná z taktických důvodů rozhodne podepsat zákon až příští rok.

Zákon, který výrazně snižuje daňové zatížení osob a zmírňuje i daňové regule pro fyzické osoby, obsahuje automatické škrty v některých oblíbených zdravotních a sociálních programech, například v systému zdravotního pojištění Medicare, zavedeného předchozím prezidentem Barackem Obamou. Podle agentury AP jde v souhrnu o 120 miliard dolarů.

Pokud Trump zákon podepíše do konce měsíce, tedy ještě letos, rozpočtové škrty začnou platit v příštím roce. Republikáni by v tomto případě museli změny v dotacích obtížně vysvětlovat, což by podle analytiků ve volebním roce nebylo vhodné. Na podzim 2018 budou Američané volit celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu.

Podepíše-li prezident daňový zákon až po Novém roce, vstoupí nařízení o škrtech v platnost až v roce 2019 a republikánští kandidáti do Kongresu budou mít v příštím roce o starost méně. Podobu daňových přiznání firem i občanů termín podpisu zákona nijak neovlivní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner