Americký prezident Donald Trump se 10. února sejde s japonským premiérem Šinzóem Abem k diskuzím o široké řadě témat, zejména o vzájemném obchodu a bezpečnosti. Oba státníci se na tom dohodli v dnešním telefonickém rozhovoru, řekl Abe. Schůzka se uskuteční v Bílém domě, sdělil poté Trumpův mluvčí.

„Na schůzce 10. února se rád zúčastním upřímné výměny názorů na ekonomické a bezpečnostní otázky,“ citovala japonského premiéra agentura Reuters. Abe novinářům po rozhovoru s Trumpem také řekl, že oba státníci zdůraznili důležitost spojenectví obou zemí.

„Prezident Trump (během telefonického rozhovoru) potvrdil neotřesitelný závazek USA vůči zajištění bezpečnosti Japonska,“ sdělil Bílý dům. Obě strany se podle sdělení „zavázaly k prohloubení obchodních a investičních vztahů“.

Jeden z činitelů Trumpovy administrativy ve čtvrtek uvedl, že nový prezident bude na setkání s Abem usilovat o rychlý pokrok ke dvoustranné obchodní dohodě s Japonskem. Soustava bilaterálních dohod mezi USA a některými asijskými zeměmi by měla nahradit smlouvu o Transpacifickém partnerství (TPP) s 12 zeměmi kolem Tichého oceánu, kterou USA na počátku týdne Trumpovým příkazem oficiálně opustily.

Podle mluvčího japonské vlády oba lídři mluvili mimo jiné o automobilovém průmyslu, podrobnosti ale Tokio nesdělilo. Trump dříve japonským a dalším automobilkám pohrozil uvalením cla na dovoz; řekl také, že Japonsko uplatňuje vůči dovozu zahraničních automobilů nekalé bariéry, což japonští činitelé popřeli.

Ohledně bezpečnosti oba představitelé mluvili o hrozbě Severní Koreje a o nadcházející návštěvě amerického ministra obrany Jamese Mattise v Jižní Koreji a Japonsku. Bude to první zahraniční návštěva člena Trumpovy vlády v této oblasti.

Nového šéfa Bílého domu, který přímé kontakty s klíčovými světovými státníky zahájil pátečním jednáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou, dnes čekají ještě další důležité telefonáty. Trump má v plánu hovořit zejména s nejvyššími představiteli Ruska, Německa a Francie Vladimirem Putinem, Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner