Americký prezident Donald Trump nechtěl urazit Británii sdílením protimuslimských médií, která na internet původně umístila místopředsedkyně britského krajně pravicového uskupení Britain First (Británie na prvním místě). Šéf Bílého domu to uvedl v rozhovoru, který dnes odvysílala televizní stanice ITV. Naznačil, že se omluví, pokud se členové uskupení ukážou jako „strašní rasisti“.

Šéf Bílého domu v listopadu sdílel tři videonahrávky, které původně zveřejnila místopředsedkyně Britain First Jayda Fransenová, což vedlo ke zjevnému ochlazení vztahů mezi USA a Británií. Videa zachycovala násilnosti ze strany muslimů.

Britská premiérka Theresa Mayová k tomu tehdy řekla, že Trump sdílením záběrů skupiny, která podle ní šíří nenávist, udělal chybu. „Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na destruktivní islamistický terorismus ve Spojeném království,“ opáčil Trump na twitteru koncem listopadu.

V rozhovoru s ITV Trump prohlásil, že o skupině Britain First nic nevěděl, že je „nejméně rasistickým člověkem, jakého lze potkat“ a že jeho kontroverzní retweet nebyl myšlený jako podpora.

Na otázku, zda se za připojení videí na twitteru omluví, Trump odpověděl, že pokud skupina Britain First sestává z rasistů, pak tak učiní. „Abychom byli spravedliví, pokud mi říkáte, že to jsou strašní lidé, strašní rasisti, jistě se omluvím, pokud to chcete,“ řekl Trump s tím, že on o těchto lidech nic neví.

Americký prezident rovněž prohlásil, že nebylo jeho úmyslem způsobit jakoukoli nepříjemnost Británii, tedy zemi, kterou velmi miluje. „Mohu vám říct, že mám velmi dobrý vztah s vaší premiérkou,“ poznamenal Trump. „Odvádí velmi dobrou práci. Vlastně máme velmi dobrý vztah, ačkoli se mnoho lidí domnívá, že ne,“ dodal Trump.

Na jednom z videí, která Trump ke svému twitteru připojil, byl podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí. Na jiném videu, které se objevilo na Trumpově účtu, byl muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Americká média uvedla, že na záznamech byly scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner