Především příležitost k seznámení s lidmi i institucemi představuje pro amerického prezidenta Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana) jeho nadcházející návštěva v Bruselu. Nového šéfa americké administrativy čeká audience u belgického krále, několik dvoustranných schůzek, ale především setkání s představiteli Evropské unie a ve čtvrtek jednání s lídry zemí Severoatlantické aliance. Trumpův přístup k EU i NATO byl v době nástupu do funkce velmi odtažitý, alianci označil za zastaralou a o Evropské unii a jejím fungování měl zřejmě jen mlhavou představu.

Trump tedy jen krátce po svém římském setkání s papežem Františkem přiletí do města, které sám označoval za “pekelnou jámu”. Tahle jeho slova souvisela s představou Bruselu jako metropole prolezlé islamistickými teroristy. Trump se ale v Bruselu rozhodně nebude muset bát. Ohlášeno je sice několik demonstrací a protestovat má například stovka aktivistů převlečených za Sochy svobody. Belgická policie ale chystá bezpečnostní opatření srovnatelná s těmi, která v roce 2014 provázela návštěvu tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy.

Uzavřené budou části města a přerušena doprava. Tisícům belgických policistů mají podle místních médií pomáhat i jejich kolegové z Nizozemska a Lucemburska a s Trumpem přiletí zřejmě několik stovek vlastního personálu.

Vyvrcholením Trumpovy návštěvy belgické metropole bude ve čtvrtek večeře s šéfy států a vlád členských zemí Severoatlantické aliance. Trump, pro kterého to bude první příležitost vidět pohromadě zástupce většiny evropských zemí, bude hlavní “atrakcí” schůzky spolu s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S tím by měl ve čtvrtek poobědvat.

Nepůjde ale o plnohodnotný summit NATO, večerní schůzka je oficiálně svolána jen při příležitosti převzetí nového komplexu bruselské alianční centrály od belgické strany. Přesto by měli politici mluvit o tématech jako je zvyšování obranných výdajů, zapojení NATO do koalice proti Islámskému státu či budoucnost transatlantické spolupráce.

Trump se k alianci, na kterou Evropa spoléhá jako na svou základní obrannou jistotu, původně vyjadřoval poměrně odtažitě. V poslední době však svůj přístup změnil, zřejmě také pod vlivem svého ministra obrany Jamese Mattise, který dříve vedl jedno z aliančních velitelství.

Proměnou prochází zřejmě také Trumpův pohled na Evropskou unii. Původní otázky o tom, kdo po Británii vystupuje jako další, nyní – také po jednáních například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou – zřejmě nahrazuje konstruktivnější a informovanější přístup.

Amerického prezidenta ve čtvrtek dopoledne uvítají v budově, kde se konají summity EU, předsedové Evropské rady Donald Tusk a Evropské komise Jean-Claude Juncker, části schůzky se zúčastní z evropské strany také předseda europarlamentu Antonio Tajani a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Tusk a Juncker Trumpa pozvali na “summit EU-USA” bezprostředně po jeho zvolení do funkce. Juncker však byl později vůči novému obyvateli Bílého domu kritický, když jej v jedné z debat se studenty označil za nebezpečí pro vztahy mezi Evropou a Amerikou a poznamenal, že ho bude třeba naučit tomu, co to Evropa je a jak funguje.

Diplomaté podobně štiplavý tón nyní už neočekávají. Předpokládají naopak prvotní diskusi o představách obou stran ohledně budoucnosti tradičně silných vzájemných vztahů, včetně důležité otázky pokračování nyní zmrazených rozhovorů o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství).

Trumpova bruselská jednání – ať už s lídry zemí nebo s představiteli unie a aliance – by mohla také přispět k obnovení koordinovaného postupu Washingtonu a Evropy vůči Ruské federaci.

Do Bruselu americký prezident dorazí ve středu večer a ještě ten den ho čeká audience v královském paláci. Kromě královského páru se tam setká také s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Přespat by měl zřejmě na americkém velvyslanectví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner