Americký prezident Donald Trump během své červencové návštěvy ve Varšavě přednese projev na jednom z náměstí polské metropole a setká se s účastníky jednání takzvané iniciativy Trojmoří, do níž patří 12 zemí včetně Česka. Médiím to dnes řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

Trumpova návštěva, která bude první cestou nového amerického prezidenta do některé z postkomunistických zemí, začne 5. července večerním příletem, její jádro se ale odehraje až následující den. Ráno se má Trump, který podle šéfa polské diplomacie přiletí v doprovodu manželky Melanie, sejít se svým polským protějškem Andrzejem Dudou a jeho chotí. Poté pronese řeč na jednom z náměstí v centru Varšavy a setká se s představiteli zmíněné skupiny, jejíž summit byl původně plánován do Vratislavi na jihu Polska.

„Původní plán počítal s tím, že se summit odehraje ve Vratislavi, ale vzhledem k novým okolnostem jsme byli nuceni kvůli logistice i bezpečnosti přemístit summit států Trojmoří do Varšavy,“ řekl dnes podle agentury PAP Duda na společné tiskové konferenci s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou-Kitarovićovou.

Právě jejich dvě země stály loni u zrodu iniciativy propojující státy, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Zatímco Polsko a Chorvatsko patří k zemím, které na dosavadní jednání skupiny vysílaly nejvyšší představitele, Česko se řadí mezi státy, jež dosud reprezentovali zástupci na úrovni ministrů či jejich náměstků.

Prezident Miloš Zeman na jednání podle Hradu nepojede. „S účastí nepočítáme od počátku. Pan prezident má dlouhodobě plánovanou dovolenou,“ sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Trumpova návštěva, kterou Varšava prezentuje jako úspěch polské diplomacie, se odehraje v rámci jeho cesty na dvoudenní summit skupiny velkých ekonomik G20, který začne 7. července v Hamburku.

Polská média spekulují o tom, co Trumpa do Varšavy přivedlo. Zatímco některé deníky zdůrazňují fakt, že konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) sdílí s Trumpem některé hodnoty včetně nacionalismu či odmítání imigrantů, web Onet.pl píše o příslibu „nadšených ovací“. Redaktoři webu prý viděli dopis jednoho z polských diplomatů člověku z Trumpova týmu, který tvrdil, že Polsko je zemí nakloněnou Trumpovým idejím a že na prezidenta budou čekat davy aplaudujících lidí. Atmosféra bude prý rozhodně přátelštější, než o den později v Hamburku, píše Onet.pl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner