Rijád 21. května (ČTK) – Donald Trump se dnes zúčastní summitu s představiteli pěti desítek muslimských zemí, před kterými chce zdůraznit potřebu boje proti radikálnímu islámu. Očekávané vystoupení amerického prezidenta je provázeno spekulacemi, že Trump se vyhne ostrým výrokům proti muslimům obecně, ke kterým se uchyloval během kampaně před loňskými prezidentskými volbami v USA.

„Nejsme zde, abychom vyučovali – abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny,“ citovala agentura AP z pracovní verze Trumpova projevu. Nový šéf Bílého domu chce přitom arabské státníky vyzvat, aby rozlišovali mezi dobrem a zlem a aby „vyhnali teroristy ze svých svatyní“.

Trump v sobotu v Rijádu zahájil své první zahraniční turné v prezidentském úřadu. Hned na úvod jeho cesty Spojené státy a Saúdská Arábie podepsaly dohody ve zbrojní a hospodářské oblasti za bezmála čtyři sta miliard dolarů (přes devět bilionů korun). Z Rijádu Trump zamíří do Izraele a na palestinská území a také do Vatikánu. Po setkání s představiteli islámu, judaismu a křesťanství ho čeká také jednání s představiteli Evropské unie a summit Severoatlantické aliance.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner