Hanoj 12. listopadu (ČTK) – Americký prezident Donald Trump by prý nikdy o severokorejském vůdci neřekl, že je malý a tlustý, přestože Kim Čong-un o Trumpovi prohlásil, že je starý. Šéf Bílého domu to uvedl dnes ráno na twitteru. Trump dnes končí návštěvu Vietnamu, kde se účastnil summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), a odcestuje na Filipíny, které budou poslední zastávkou jeho asijské mise.

Severní Korea v sobotu označila Trumpův projev v Jižní Koreji z tohoto týdne za „lehkomyslné poznámky starého blázna“. Trump ve svém projevu kritizoval Severní Koreu, že pokračuje ve vývoji raket a jaderných zbraní. KLDR přitom varoval, aby Spojené státy nepodceňovala a nepokoušela.

Trump na to reagoval dnes ráno z vietnamské metropole Hanoje. „Proč mě Kim Čong-un uráží a říká o mně, že jsem starý, když já bych o něm nikdy neřekl, že je malý a tlustý?“ táže se ve svém tweetu. „Tolik se snažím být jeho přítelem – a možná se to jednou stane,“ dodává sarkasticky.

V dalším ze svých dnešních tweetů Trump uvedl, že čínský prezident Si Ťin-pching „zpřísňuje sankce“ vůči severokorejskému režimu a chce, aby se Pchjongjang zřekl nukleárních zbraní.

Krize na Korejském poloostrově je jedním z hlavních témat Trumpovy cesty po Asii. Americký prezident v uplynulých dnech ocenil Čínu za to, co pro ukončení severokorejské krize již udělala, současně ale Peking vyzýval k ještě většímu tlaku na KLDR.

Severní Korea se odmítá zříci svých zbrojních programů. V sobotu Kimova vláda obvinila Trumpa, že se snaží Severní Koreu démonizovat, držet v izolaci od mezinárodního společenství a že se snaží podrývat její vládu.

„Lehkomyslné poznámky starého blázna, jako je Trump, nás nikdy nezastraší ani nezastaví náš pokrok,“ konstatovalo severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner