Berlín 4. července (zpravodaj ČTK) – Americký prezident Donald Trump slíbil německé kancléřce Angle Merkelové pomoc, aby nadcházející summit zemí G20 skončil úspěchem. Po jejich společném pondělním telefonátu o tom informoval Bílý dům. Trumpův přístup k mezinárodní politice, který podle mnohých ohrožuje šance nalézt v řadě otázek kompromis, mezitím kritizoval německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Trump a Merkelová spolu v přípravě na summit v Hamburku hovořili rovněž o otázkách klimatu nebo o mezinárodního obchodu. Jsou to právě tato témata, která do značné míry dělí Spojené státy a Evropu i další země G20. Summit se koná v pátek a v sobotu.

Evropští členové G20 se minulý týden v Berlíně vyslovili pro naplňování pařížské dohody o klimatu a pro mezinárodní obchod bez protekcionismu, čímž se jasně vymezili vůči Trumpově politice. Americký prezident rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody a opakovaně říká, že by se Spojené státy měly zaměřit hlavně na sebe. Zmiňuje přitom i možná protekcionistická opatření.

Trumpův přístup dnes kritizoval německý prezident Steinmeier. „Když každý hledá jen nejlepší obchod (pro sebe), tak nakonec všichni prohrajeme,“ řekl novinám Stuttgarter Zeitung. V listu Die Welt pak vyzval Německo k užší spolupráci s Čínou tamní prezident Si Ťin-pching, podle něhož by měly obě země převzít větší zodpovědnost ve světě.

Merkelová se ještě před summitem sejde jak s čínským, tak s americkým prezidentem. Sama ale dopředu mírní očekávání od setkání s Trumpem. Uvedla, že postoje americké vlády jsou známé, a nelze proto očekávat, že by kvůli dvoudenní cestě do Hamburku přestaly platit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner