Manila 14. listopadu (ČTK) – Všechny země obchodující se Spojenými státy už teď vědí, že pravidla vzájemných obchodních vztahů se změnila ve prospěch spravedlivosti a vyváženosti. Na závěr cesty po Asii, během které navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam a Filipíny, to dnes na twitteru napsal americký prezident Donald Trump.

„Po mém asijském turné vědí všechny státy, které s námi obchodují, že se pravidla změnila. Se Spojenými státy musí být jednáno spravedlivě,“ napsal Trump s tím, že dosavadní obchodní schodky v neprospěch USA je potřeba rychle snížit. Dodal také, že jím vyjednané obchodní dohody budou spravedlivé, což se nedá říci o hororových počinech předchozích amerických administrativ.

Trump se ještě dnes zúčastnil některých částí summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). S účastníky se sešel na pracovním obědě, kde se debatovalo o regionálních záležitostech. Původně, jak připomněla agentura AP, chtěl dnešní zasedání zcela vynechat a odcestovat zpět do vlasti, za což byl ale kritizován. Proto odlet o několik hodin odložil.

Agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům informovala, že Trump se jednání summitu nezúčastní kvůli organizačním průtahům, Spojené státy proto bude zastupovat ministr zahraničí Rex Tillerson. Zasedání v Manile oproti stanovenému harmonogramu nabralo zpoždění asi 90 minut.

Z Filipín odletěl prezidentský speciál Air Force One kolem 15:30 místního času (08:30 SEČ). Cestou do Washingtonu je plánováno mezipřistání k dotankování letadla na Havaji, kde je očekáván v 18:15 SEČ. Asijskou cestu Trump formálně ukončí dnes ve 22:45 místního času (ve středu v 04:45 SEČ) ve Washingtonu.

Na twitteru dnes Trump rovněž oznámil, že po návratu do Bílého domu učiní zásadní prohlášení ke své cestě. Termín, kdy k národu promluví, zatím neupřesnil. Uvedl ale, že do Washingtonu se vrací s mnoha novými přáteli, které teď v Asii má. Těsně před odletem prezident novinářům řekl, že návštěvu Asie považuje za fantastický úspěch.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner