Washington 17. srpna (ČTK) – Starosta arizonského města Phoenix se dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem, který ve středu svolal do kongresového centra ve Phoenixu shromáždění svých stoupenců. Konat se má příští úterý. Starosta Greg Stanton vydal prohlášení, že je plány prezidenta zklamán a žádá odklad.

„Jsem zklamán, že se prezident Trump rozhodl uspořádat shromáždění v době, kdy se náš národ teprve vzpamatovává z tragických událostí v Charlottesvillu. Doufám, že zdravý rozum převáží a (Trump) svou návštěvu odloží,“ uvedl Stanton v prohlášení. Podle listu Arizona Daily Star jeho stanovisko podpořil demokratický poslanec Sněmovny reprezentantů za stát Arizona Raul Grijalva, který Trumpa obvinil z podpory rasistů a oznámil, že svolá protestní demonstraci.

Ve virginském Charlotesvillu minulý víkend propukly násilnosti vyvolané demonstrací krajní pravice, do níž se zapojili neonacisté, členové Ku Klux Klanu a vyznavači nadřazenosti bílé rasy. Akce vyvrcholila tragickým útokem pravicového radikála, který svým automobilem zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil.

Trump v reakci sice rasismus označil za zlo, ale zároveň opakovaně tvrdil, že mezi ultrapravicovými demonstranti byli i „dobří lidé“. Vinu na násilnostech podle něj nesou stejně jako neonacisté i lidé, kteří se jim postavili.

Trump minulý týden v pořadu televize Fox News řekl, že může omilostnit bývalého šerifa Phoenixu Joea Arpaia, který byl shledán vinným z pohrdání soudem. Šerif v roce 2013 navzdory soudnímu zákazu organizoval dopravní kontroly cíleně zamířené proti přistěhovalcům. V říjnu má být vynesen rozsudek, Arpaiovi hrozí půlroční vězení.

„Pokud prezident Trump míří do Phoenixu, aby oznámil omilostnění bývalého šerifa Joea Arpaia, pak bude jasné, že jeho skutečným záměrem je vyvolávat neklid a dál rozdělovat národ,“ uvedl v prohlášení starosta Stanton.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner