Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru připomněl, že Írán dostal od Spojených států kvůli svému raketovému testu oficiální výstrahu. V dalším vzkazu kritizoval dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Írán raketový test přiznal a tvrdí, že jím neporušil ani dohodu, ani rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Spojené státy se domnívají, že rezoluci porušil.

Poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes řekl, že Írán nebude ustupovat hrozbám vznášeným kvůli raketovému testu. „Není to poprvé, kdy nezkušená osoba (Trump) hrozí Íránu. Americká vláda pochopí, že hrozit Íránu je zbytečné,“ prohlásil Chameneího poradce Alí Akbar Velájatí. Írán podle něj nepotřebuje povolení žádné země, aby zajistil svou obranu.

S kritikou se přidala i íránská diplomacie. „Tvrzení vznesená poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou nepodložená, opakující se a provokativní,“ citovala státní agentura IRNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího.

„Íránu byla formálně doručena výstraha. Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely,“ tweetoval ráno Trump. Stejný komentář měl již ve středu i Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn.

Trump ani Flynn již neupřesnili, jaká Spojené státy plánují případná odvetná opatření. Podle nejmenovaného zdroje z Trumpovy administrativy, který citovala agentura AP, USA zvažují „celou řadu možností“ včetně ekonomických opatření a navýšení podpory regionálním protivníkům Íránu.

I mluvčí Bílého domu dnes uvedl, že Spojené státy budou na íránský test a další nepřátelské aktivity reagovat. Jak, to se podle mluvčího Seana Spicera, uvidí v příštích dnech. Donald Trump později novinářům dokonce v odpovědi na otázku, zda zvažuje i vojenské možnosti, řekl, že „nic není vyloučeno“.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan by podpořil více sankcí vůči Teheránu. Jak rovněž uvedl, Spojené státy by měly přestat „dělat ústupky“ Íránu. Podle nejmenovaných zdrojů, které citovala agentura Reuters, USA uvalí sankce na několik íránských subjektů již během pátku. Bližší podrobnosti ale nejsou známy.

Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které v roce 2015 ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

„Írán byl v posledním tažení a před zhroucením, dokud nepřišly Spojené státy a neposkytly mu záchranné lano v podobě dohody: 150 miliard dolarů,“ napsal Trump v dalším tweetu.

Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje.

Plnění jaderné dohody zajišťuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou podle Washingtonu Íránci raketovým testem porušili. Jeden z dodatků v rezoluci vyzývá Írán, aby se nevěnoval vývoji balistických střel schopných nést jadernou hlavici a aby neprováděl ani testy těchto raket. Írán tvrdí, že raketami nehodlá nikoho napadnout a že je nekonstruuje tak, aby mohly nést jaderné hlavice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner