Spojené státy by měly v boji proti trestným činům páchaným ve jménu islámu více přihlížet k etnickému původu podezřelých. V reakci na střelbu v klubu v Orlandu to dnes řekl pravděpodobný republikánský uchazeč o křeslo v Bílém domě Donald Trump. Takzvané rasové profilování, tedy úvahy o etnické příslušnosti podezřelého při rozhodování, zda proti němu zahájit akci, považují organizace bojující za lidská práva za diskriminační, uvedla agentura Reuters.

„Myslím, že profilování je něco, o čem budeme muset začít v této zemi uvažovat,“ odpověděl Trump na dotaz novinářů ze CBS, zda je třeba se zaměřit v boji proti islamistickému násilí na americké muslimy. „Máte tady Izrael a máte tady i jiné. Ti to dělají a dělají to s úspěchem. Koncept profilování se mi nelíbí, ale musíme začít používat zdravý rozum,“ dodal Trump.

Realitní magnát si vysloužil vlnu kritiky kvůli svým nedávným komentářům na účet amerických muslimů po útoku střelce v gay klubu v Orlandu na Floridě, kde zahynulo 49 lidí. Už dříve vyzval k dočasnému zákazu vstupu muslimů do Spojených států či k pozastavení imigrace ze států s „prokázanou teroristickou minulostí“.

Trump v rozhovoru také znovu vyzval k pečlivějšímu dohledu nad mešitami v USA. „Když se podíváte na Francii, tak ve Francii to dělají. Vlastně některé mešity i zavírají,“ uvedl prezidentský kandidát. V rámci výjimečného stavu, který Francie vyhlásila po atentátech z loňského 13. listopadu, úřady v zemi uzavřely několik mešit kvůli podezření, že v nich dochází k radikalizaci muslimů.

Útočník z Orlanda Omar Mateen, syn přistěhovalců z Afghánistánu, se přihlásil k organizaci Islámský stát. Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) se ale zřejmě radikalizoval sám, protože zatím nejsou důkazy, že by dostával instrukce nebo pomoc od zahraničních islamistů.

Pravděpodobná demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová Trumpovy výroky na adresu muslimů už dříve označila za důkaz toho, že není vhodným kandidátem na nejvyšší úřad v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner