Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.

Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za „katastrofu“ a prohlásil, že ho hodlá zrušit.

Přestože díky Obamacare získalo přístup ke zdravotnímu pojištění zhruba 20 milionů Američanů, podle kritiků je program extrémně nákladný a otevírá sektor zdravotních služeb nežádoucímu vměšování státu, když poškozuje konkurenční prostředí soukromých zdravotních pojišťoven, a dokonce mluví do jejich hospodaření.

Pro Trumpa i pro republikánskou většinu v Kongresu je zrušení programu Obamacare prioritou. Minulý týden v pátek následovala sněmovna reprezentantů čtvrteční rozhodnutí senátu a dala pokyn výborům kongresu, aby připravily návrh právní úpravy zrušení Obamacare.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner