Jeruzalém 22. května  – Americký prezident Donald Trump při své historicky první návštěvě Izraele v roli hlavy státu vyzval Írán, aby přestal s podporou terorismu. Jménem USA i Izraele, tradičního amerického spojence na Blízkém východě, Trump rovněž prohlásil, že Teherán nesmí mít nikdy možnost vlastnit jaderné zbraně.

Trump dnes přiletěl do Izraele ze Saúdské Arábie, kde o nutnosti boje proti terorismu a proti radikalizaci hovořil s představiteli 55 arabských a jiných muslimských zemí. Očekává se, že během návštěvy židovského státu se americký prezident pokusí oživit izraelsko-palestinský mírový proces. Naději, že cesta se skutečně stane milníkem usmíření mezi Palestinci a Izraelci, vyslovil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vedle Netanjahua, který pro americkou hlavu státu uspořádal soukromou večeři, se Trump během dne sešel s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Tomu řekl, že arabští sousedé Izraele včetně Palestinců si uvědomují, že všichni mají společného nepřítele, a to íránskou hrozbu.

USA dlouhodobě označují Írán za „sponzora terorismu“. Obviňují ho z toho, že podporou syrského režimu prezidenta Bašára Asada, šíitských povstalců v Jemenu a šíitského hnutí Hizballáh v Libanonu přispívá k destabilizaci situace na Blízkém východě. Proti aktivitám Teheránu ostře vystupuje i Izrael, který stejně jako Trump nesouhlasí s mezinárodní jadernou dohodou, kterou Írán se světovými mocnostmi uzavřel.

Trump kritizoval Írán i během víkendové návštěvy Saúdské Arábie, kde Teherán obvinil z odpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě. Íránský prezident Hasan Rúhání se dnes proti takovému postoji ohradil a uvedl, že naopak Írán musí být zahrnut do stabilizačního procesu, neboť bez něj mír není možný. Rúhání rovněž řekl, že Írán bude pokračovat v testech balistických raket, a to navzdory nesouhlasu Američanů.

Po večerním setkání s Netanjahuem se Trump krátce vyjádřil ke kauze údajného vyzrazení tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, z něhož je obviňován americkými médii. Mělo jít o informaci získanou od amerického spojence, zřejmě Izraele, která se týkala aktivit teroristického hnutí Islámský stát; jejím vyzrazením prý Trump ohrozil bezpečnost zdroje. Trump dnes řekl, že při diskuzi s Rusy nikdy nezmínil slovo Izrael. Netanjahu dodal, že spolupráce amerických a izraelských tajných služeb je skvělá.

Trump během dne s manželkou Melanií v historickém centru Jeruzaléma navštívil Chrám Božího hrobu a zastavil se také u Zdi nářků. Doprovázel ho jeho zeť a poradce Jared Kushner, který se k židovství hlásí. Zeď nářků patří k nejposvátnějším židovským místům a Trump, jak připomenula AP, byl vůbec prvním úřadujícím prezidentem USA, který památku navštívil a pomodlil se zde. Trumpův demokratický předchůdce Baracka Obama se u zdi modlil v červenci 2008, tedy v době, kdy byl prezidentským kandidátem.

Na palestinských územích se dnes konala generální stávka ze solidarity s palestinskými vězni, kteří v izraelských věznicích už přes měsíc drží protestní hladovku. Organizátoři protestu považují akci za vzkaz americkému prezidentovi, aby přiměl Izrael ukončit okupaci a výstavbu osad na okupovaných územích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner