Miliardář Donald Trump, jehož odmítá podpořit stále více významných republikánů, řekl, že Republikánská strana nemusí být nezbytně jednotná pro jeho vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru s televizní stanicí ABC prohlásil, že v boji o Bílý dům uspěje díky hlasům, které dostane od demokratických voličů.

„Myslím, že by bylo lepší, kdyby byla (strana) jednotná, myslím, že by to bylo… nějak lepší. Ale nemyslím, že by vlastně musela být jednotná v tradičním smyslu slova,“ uvedl Trump, který si republikánskou kandidaturu do prezidentských voleb prakticky zajistil úterním vítězstvím v Indianě, po němž vzdali souboj poslední dva jeho soupeři Ted Cruz a John Kasich.

Magnátovi se ale stále nedaří získat podporu části stranického jádra. V pátek se sice za něj postavili někdejší prezidentský kandidát Bob Dole a bývalý viceprezident Dick Cheney, ale řada dalších republikánských osobností se k němu nehlásí. Jsou mezi nimi například Trumpovi bývalí soupeři z nominačního klání Jeb Bush a Lindsey Graham, váhá ale i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Dnes se za newyorského miliardáře s výhradami postavil vlivný senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain, který v rozhovoru s televizí CNN vzkázal vzdorujícím republikánům, aby respektovali vůli milionů voličů a popořili Trumpa. Zároveň jej však vyzval, aby zmírnil svou agresivní dikci zvláště vůči válečným veteránům. Právě McCain se dostal coby válečný hrdina z Vietnamu na mušku Trumpa v loňském průběhu kampaně, kdy prostořeký kandidát zpochybnil jeho válečné zásluhy. Pro mnohé je proto současné McCainovo stanovisko překvapením.

Do boje za Trumpa dnes vytáhla i magnátova dlouhodobá spojenkyně a McCainova kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová, která prohlásila, že udělá vše pro odstranění Ryana ze sněmovny. Šéf komory je podle ní „odtržen od voličů“ a nechápe jejich vůli, když nepodpořil Trumpa. Palinová proto chce mocně podporovat jeho protikandidáta v republikánských kongresových primárkách, v nichž bude Ryan v srpnu obhajovat poslanecké křeslo ve státě Wisconsin.

Na rozdíl od Trumpa Hillary Clintonová, která zřejmě zvítězí v primárkách Demokratické strany, má ve svém táboře velkou podporu. Podle AP má už nyní zajištěno 2205 hlasů včetně takzvaných superdelegátů a k automatické nominaci ji chybí 178 hlasů. Podle průzkumů je téměř jisté, že si je ve zbývajících primárkách zajistí.

Trump svoje problémy s podporou v republikánském táboře zlehčuje. Místo toho se už soustředí na útoky proti Clintonové. V sobotu proti ní znovu vyrukoval s někdejší manželskou nevěrou jejího muže, bývalého prezidenta Billa Clintona a naznačil tak, jak bude čelit kritice jeho postojů vůči ženám, jimiž ho častuje Clintonová a její spojenci. „Je provdaná za muže, který nejhůře zneužíval ženy v politických dějinách,“ prohlásil na shromáždění svých stoupenců ve městě Spokane.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner