Republikánský favorit na prezidentskou nominaci Donald Trump dnes zaznamenal první malé vítězství, když podle neoficiálních zpráv vyhrál nominační souboj v americkém zámořském území Severní Mariany. Volby v západním Tichomoří byly předehrou dnešních klíčových primárek v pěti amerických státech, jehož výsledky mají být oznámeny po půlnoci SEČ.

Pro Trumpa se podle agentury AP na Severních Marianách vyslovilo 73 procent republikánských voličů. Druhý skončil texaský senátor Ted Cruz s 24 procenty, ohijský guvernér John Kasich a floridský senátor Marco Rubio skončili s velkým odstupem na třetím a čtvrtém místě.

Na Severních Marianách se volilo podle zásady „vítěz beze všechno,“ a tak Trump získal hlasy všech devíti místních delegátů, zatímco jeho soupeři vyšli naprázdno. Podle amerických volebních regulí obyvatelé zámořských území mohou vybírat delegáty pro nominační konference, samotné volby hlavy státu se ale v listopadu účastnit nemohou.

Všechny místní delegáty dnes získá i vítěz republikánského hlasování ve státech Ohio a Florida, v nichž se podle komentátorů může o konečné nominaci rozhodnout. Podle zásady proporčního rozdělení delegátů se bude volit v Missouri, Illinois a v Severní Karolíně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner