Realitní magnát Donald Trump podle volebních odhadů jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně. Druhé místo v souboji republikánů o nominaci pro americké prezidentské volby obsadí ve státě Jižní Karolína texaský senátor Ted Cruz nebo floridský senátor Marco Rubio, informovala dnes agentura AP. Doposud neúspěšný republikánský kandidát Jeb Bush po jihokarolínských primárkách boj o Bílý dům vzdal.

Trump byl favoritem primárních voleb v Jižní Karolíně a podle odhadů televizí Fox News, ABC a NBC tyto předpoklady potvrdil. Sčítání hlasů začalo ihned po uzavření volebních místností jednu hodinu po půlnoci SEČ. Po sečtení 93,5 procenta odevzdaných hlasů si Trump připisoval podporu 32,8 procenta voličů, Rubio 22,4 procenta a Cruz 22,1 procenta hlasujících.

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; to první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem.

Po vítězství ve státech Jižní Karolína a New Hampshire a vzhledem k vedení v průzkumech v 11 státech, které budou hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci, napsala agentura Reuters.

Stejně jako Trump si upevnila svou pozici v táboře demokratů Hillary Clintonová, která vyhrála sobotní nominační souboj Demokratické strany v Nevadě.

Trump zcela ovládl republikánské primárky v Jižní Karolíně navzdory tomu, že papež František označil ve čtvrtek Trumpovy názory na imigraci za „nekřesťanské“. Trump nejprve odsoudil papežovy výroky jako „ostudné“, později ale nasadil vůči papeži smířlivější tón.

Novou kontroverzi vyvolal Trump v pátek večer, když na posledním předvolebním shromáždění připomněl amerického generála Johna Pershinga, který na Filipínách počátkem 20. století údajně před zastřelením muslimských vězňů namáčel kulky v prasečí krvi. Trump již dříve vyzýval k zákazu vstupu muslimů do Spojených států.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner