Washington 18. července (ČTK) – Americký prezident Donald Trump hrozí Venezuele ekonomickými sankcemi. Jejího prezidenta Nicoláse Madura označil za špatného vůdce, který sní o tom, že bude diktátorem. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Trump tak reaguje na plán venezuelské vlády zřídit Ústavodárné shromáždění, který v nedělním neoficiálním referendu odmítlo více než sedm milionů Venezuelanů.

„Venezuelský lid včera ukázal, že podporuje demokracii, svobodu a právní stát. Ale jejich silné a odvážné akce si stále nevšímá špatný lídr, který sní o tom, že se stane diktátorem,“ řekl Trump.

Zřízení Ústavodárného shromáždění kritizuje venezuelská opozice. Kabinet chce podle kritiků tímto novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a hodlá posílit diktaturu prezidenta Madura.

Nedělní plebiscit byl reakcí na plán vlády uspořádat 30. července do Ústavodárného shromáždění volby. Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner