Americký prezident Donald Trump v úterý zrušil cestovní omezení pro občany Čadu. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že africká země podle americké vlády učinila pozitivní změny v oblasti bezpečnosti. S odkazem na sdělení Bílého domu o tom informovala agentura Reuters.

Své rozhodnutí Trump zdůvodnil tím, že Čad začal se Spojenými státy sdílet více informací o osobách podezřelých z terorismu a podnikl kroky, které zvýší bezpečnost pasů.

Americký prezident loni v září postihl zákazem cestovat do USA občany KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Rozhodnutí zdůvodnil bezpečnostními riziky.

Opatření pro další země kromě Čadu stále platí a jejich občané tak nesmějí do USA, pokud tam nemají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby. Podle Trumpa tyto země Washingtonu zatím nezaručily, že mají bezpečnostní opatření, která by zabránila do USA vycestovat teroristům.

Americký nejvyšší soud, kde mají většinu konzervativně smýšlející soudci, má rozhodnout, zda dekret není v rozporu s federálními imigračními zákony nebo zda možnou náboženskou diskriminací neporušuje ústavu. Verdikt se podle Reuters očekává v červnu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner