Americký prezident Donald Trump „zmrazil“ kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů zrušit zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo vyjádření na twitteru. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.

Trumpův zásah následoval jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na twitteru přislíbil, že nechá ověřit „veškerá fakta“ ohledně stavu sloní populace, a brzy budou následovat další novinky.

Ministr vnitra Ryan Zinke, který má na starosti rovněž ochranu přírodních zdrojů, v prohlášení uvedl, že jednal s šéfem státu a oba se shodli na tom, že klíčové je zachovat sloní stáda v dobrém stavu, a proto je třeba povolení k dovozu trofejí přezkoumat.

Trump podle agentury AFP nejspíše vzal v potaz, že rozhodnutí americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS povolit americkým lovcům vracet se ze safari do Spojených států s trofejemi vyvolalo téměř jednomyslnou kritiku. „Špatný krok ve špatné době,“ uvedl i republikánský předseda zahraničního výboru sněmovny Ed Royce, podle kterého „krvavé peníze“ z vybíjení slonů pomůžou v Africe jen teroristům. Na internetu se také znovu objevily snímky prezidentových synů pózujících s trofejemi.

„Je skvělé, že pobouření veřejnosti donutilo Trumpa, aby přehodnotil opovrženíhodné rozhodnutí, ale potrvá déle než tweetnutí, abychom zastavili lovce lačné sloních a lvích trofejí. Potřebujeme okamžitá opatření,“ uvedla Tanya Saneribová z Centra pro zachování biologické rozmanitosti.

„Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz,“ vysvětlovala zrušení zákazu USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Spojené státy zakázaly dovoz loveckých trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat. Podle USFWS nyní obě země splňují kritéria. Ochránci přírody ale tvrdí, že korupce je v chudé Zimbabwe všudypřítomná a že peníze utržené z lovu slonů skončí v kapsách podvodníků a pytláků.

Asociace provozovatelů safari odhadovala, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Z toho většina pochází od lovců z USA.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent – ročně jich pojde více než 30.000, uvedla britská stanice BBC. Připomněla také zálibu synů amerického prezidenta v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnila několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Počet slonů v Africe se mezi lety 2006 až 2015 ztenčil asi o pětinu kvůli pytláctví v honbě za slonovinou, žádanou hlavně v Číně i jinde Asii, připomněla agentura Reuters a také upozornila na polický chaos v Zimbabwe, kde moc fakticky převzala armáda, i když třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe i v domácím vězení odmítá odstoupit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner