Americký prezident Donald Trump s veřejností komunikuje prostřednictvím twitteru, ne všechny vzkazy jsou ale jeho autorským dílem. Podle dnešní informace listu The Boston Globe tweety často navrhuje a vyrábí personál Bílého domu, který do textů zařazuje i gramatické a stylistické chyby typické pro prezidentův projev.

Časté používání vykřičníků a velkých písmen, útržkovité věty, prohřešky proti pravopisu – to všechno jsou typické známky Trumpova stylu, napsal bostonský list. Prezidentovy tweety ale nebývají výsledkem spontánních úvah, nýbrž pečlivé práce štábu poradců znalých dynamiky a stylu svého šéfa.

Někteří z poradců si dokonce libují v kritice, která na Trumpovu adresu zaznívá ze strany washingtonských elit, šokovaných jazykem hlavy státu. Bílý dům věří, že tweety s gramatickými chybami a překlepy prezidenta přibližují prostým voličům.

V praxi to vypadá tak, že pracovník Bílého domu, který cítí potřebu oslovit veřejnost prezidentským tweetem, navrhne Trumpovi tři až čtyři varianty textu. Prezident si vybere některý z nich, případně text upraví.

„Trumpův tým si už natolik zvykl na prezidentův styl, že ani poučení čtenáři nedokážou rozeznat, které vzkazy na twitteru jsou dílem pomocníků a které skutečně napsal Trump, většinou ráno v koupelně nebo při sledování oblíbené televize Fox News,“ napsal deník.

Analýze prezidentových vzkazů na twitteru se věnují odborníci, vznikl dokonce účet, který od loňského března v procentech odhaduje míru Trumpova autorství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner