Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal nový protiimigrační dekret, který s výjimkou držitelů víz dočasně pozastavuje vstup do USA obyvatelům šesti států ze seznamu nebezpečných států (vytvořeného Obamovou administrativou). ČTK přináší přehled agentury AP o rozdílech mezi novým exekutivním zařízením a tím původním, které Trump podepsal na konci ledna a které následně soudy zablokovaly.

CIZINCI SE ZÁKAZEM VSTUPU

Starý dekret: Tříměsíční zákaz vstupu platil pro občany Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, a to i pro držitele platných amerických víz. Pokud držitelé víz z dotčených sedmi zemí byli mimo území Spojených států, dekret jim návrat do USA zapovídal.

Nový dekret: Platí tříměsíční zákaz vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, nově na seznamu není Irák. Ti obyvatelé dotčených šesti států, kteří již vlastní platné americké vízum, mohou nadále do USA cestovat.

SYŘANÉ

Starý dekret: Zapovídal na neurčitou dobu vstup na území USA nejen syrským přistěhovalcům či uprchlíkům, ale i ostatním syrským návštěvníkům.

Nový dekret: Nařizuje přistupovat k Syřanům stejným způsobem jako k občanům pěti dalších zemí, kterým americké úřady po nadcházející tři měsíce nemohou vydávat víza.

UPRCHLÍCI

Starý dekret: Spojené státy na čtyři měsíce zastavily přijímání uprchlíků na své území.

Nový dekret: Zákaz je stejný jako v případě původního exekutivního příkazu, nevztahuje se však na ty uprchlíky, jejichž přijetí bylo dříve schváleno a kteří jsou již na cestě do USA.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

Starý dekret: Trump nařízení podepsal 27. ledna a dekret okamžitě vstoupil v platnost, což na amerických letištích vyvolalo chaos a paniku, neboť bezpečnostní složky ministerstva vnitřní bezpečnosti neměly potřebné prováděcí instrukce.

Nový dekret: Trump nařízení podepsal v pondělí 6. března, dekret však vstoupí v platnost 16. března, aby se úřady mohly řádně připravit. Nové nařízení současně odvolává to původní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner