Varšava 6. července (ČTK) – Všechny členské státy NATO musí plnit své finanční závazky vůči alianci. Dnes to v projevu ve Varšavě zopakoval americký prezident Donald Trump. Zároveň ujistil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny.

„Spojené státy svými slovy i činy prokázaly, že stojí za svým závazkem k článku pět smlouvy o NATO,“ prohlásil Trump.

Trump ocenil Polsko za to, že jako jeden z mála členů Severoatlantické aliance odvádí na obranu dohodnutá dvě procenta výkonu ekonomiky. Dodal, že tvrdý postoj Washingtonu vůči těmto závazkům se již projevil v tom, že na společnou obranu přitékají nově miliardy dolarů, které by státy bez tlaku ze strany USA na armádu nevydaly.

Trump v závěru svého projevu, který posluchači ocenili dlouhotrvajícím potleskem, hovořil o tom, že budoucnost západní civilizace, do které Polsko patří, závisí na historické paměti a na vědomí toho, čím jsme. „Západ nikdy nebude poražen, naše hodnoty přetrvají, naše civilizace přetrvá,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner