Průzkumy favorizovaný uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump zpochybnil kandidaturu svého hlavního konkurenta Teda Cruze kvůli jeho kanadskému původu. Trump v rozhovoru s deníkem The Washington Post prohlásil, že Cruzovo rodiště může být pro stranu v případě jeho vítězství v primárkách velký problém. Texaský senátor opáčil, že by se kampaň měla soustředit na témata, která Američany skutečně zajímají.

„Republikáni se budou muset sami sebe zeptat: ‚Opravdu chceme kandidáta, který může strávit dva roky u soudů?‘ To by byl velký problém,“ řekl Trump na adresu muže, který se v posledních týdnech vyšplhal na druhé místo průzkumů. Zatímco v celonárodních anketách stále s velkým náskokem vede miliardář šířící protimuslimské výroky, v několika průzkumech mezi voliči ve státě Iowa, kde se začátkem února uskuteční první republikánská nominační volební shromáždění, jej předstihl právě Cruz.

Podle americké ústavy se může prezidentem stát pouze v USA narozený americký občan. Výklady právních expertů však obvykle připouštějí, že do této kategorie patří i děti narozené americkým rodičům při pobytu v zahraničí. Právě to je případ Cruze, který přišel na svět v roce 1970, kdy jeho otec pracoval v ropném průmyslu v kanadském městě Calgary.

V minulosti čelil podobnému problému například republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 získal stranickou nominaci a kandidoval proti současnému prezidentu Baracku Obamovi. Fakt, že se narodil americkým rodičům v Panamě, mu překážkou nebyl.

Podobně vidí celou věc i potomek americké matky a kubánského imigranta s americkým občanstvím Cruz, který nejprve na Trumpovu poznámku zareagoval na Twitteru žertem naznačujícím, že miliardář se snaží zastavit jeho vzestup. Vzápětí na volebním mítinku při turné po Iowě prohlásil, že bude nejlépe se Trumpovu výpadu zasmát a „soustředit se na témata, která mají význam“.

Sám Cruz již svůj rodný list zveřejnil předloni, kdy tím přiživil spekulace o své chystané prezidentské kandidatuře.

Trump podle analýz médií v průběhu kampaně útočí nejvíce na ty konkurenty, kteří mu v průzkumech v tu chvíli nejvíce šlapou na paty. Volební shromáždění v Iowě budou 1. února prvním velkým testem toho, zda má Trump reálnou šanci nominaci získat. Právě Cruzovi by se v případě iowského vítězství podle některých expertů mohla otevřít šance Trumpa porazit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner