Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Palestincům odebráním další americké pomoci, pokud nebudou ochotni zasednout k mírovým jednáním s Izraelem. Trump to řekl při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Davosu. USA už letos zkrátily pomoc Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) o více než 60 milionů dolarů. Palestinci dnes Trumpova slova odmítli jako nátlak.

Americký prezident sdělil, že považuje za projev nedostatečného respektu to, že palestinská strana odmítla přijmout „úžasného viceprezidenta Mikea Pence“, který byl tento týden v Izraeli. „Dávali jsme jim stovky milionů dolarů a ty peníze jim už nebudou poukazovány, pokud nezasednou k jednacímu stolu,“ řekl Trump.

Členka vedení Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová v reakci řekla, že „odmítání jednat s utlačovatelem není projevem nedostatku respektu k někomu, ale projevem respektu k sobě samému“.

Skupina herců a celebrit se podepsala pod dopis, v němž označuje Trumpovo rozhodnutí o zkrácení pomoci Palestincům za hrůzu. „Skutečným cílem tohoto smrtelného útoku je palestinský národ. Cílem je upřít mu jeho práva a rozvrátit instituce, které ho mají chránit,“ stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni například herci Hugh Grant, Viggo Mortensen, Gillian Andersonová, Olivia Wildeová, Emma Thompsonová a Tilda Swintonová.

Text dopisu dnes zveřejnila londýnská organizace Hoping Foundation, která pomáhá palestinským dětem.

Trump v lednu obvinil Palestince ze zablokování mírového procesu a Washington pak zkrátil platbu UNRWA o 65 milionů dolarů. Agentura poskytuje služby včetně sociálních a zdravotnických pěti milionům palestinských uprchlíků.

V Izraeli byl dnes zveřejněn výsledek průzkumu, z nějž vyplývá, jak palestinskou veřejnost Trump ovlivnil, když začátkem prosince uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Ve srovnání se situací před půl rokem přibylo lidí, kteří si myslí, že izraelsko-palestinský konflikt je třeba řešit zbraněmi, nikoli diplomacií. Pro ozbrojený boj se v lednu vyslovilo přes 38 procent z 1270 oslovených Palestinců, pro mírová jednání 26 procent dotázaných. Loni v červenci schvalovalo ozbrojený boj 21 procent Palestinců a pro jednání jich bylo 45 procent. Jedním ze zadavatelů průzkumu bylo palestinské centrum pro politiku a výzkum. Chalíl Šikakí, který v něm pracuje, řekl, že „není pochyb o tom, že hlavní příčinou názorové změny je Trump“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner