Důležité telefonáty dnes čekají nového šéfa Bílého domu, který přímé kontakty s klíčovými světovými státníky zahájil pátečním jednáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Donald Trump má v plánu telefonicky hovořit s nejvyššími představiteli Ruska, Německa a Francie Vladimirem Putinem, Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem. Podle agentury AP by měl mluvit také s premiéry Japonska a Austrálie Šinzóem Abem a Malcolmem Turnbullem.

S největším napětím se čeká na výsledek rozhovoru Trumpa s Putinem, který se může týkat ožehavého tématu amerických sankcí, vyhlášených předchozí americkou vládou po ruské anexi ukrajinského Krymu. Trump podle signálů z Bílého domu o zrušení sankcí uvažuje. Moskva i Washington se po jeho nástupu do úřadu netají přáním normalizovat vzájemné styky, přestože jejich sbližování vyvolává nervozitu amerických partnerů v NATO.

Dva z nejdůležitějších spojenců USA budou dnes dalšími, s kým bude americký prezident telefonovat. Merkelová a Hollande se v pátek setkali v Berlíně a vyjádřili zájem na obraně evropských hodnot tváří v tvář zahraničním hrozbám a americkému protekcionismu. Také jejich jednání s Trumpem se podle očekávání bude týkat Ruska a protiruských sankcí, které Francie a Německo nemají zájem rušit.

Kreml očekává Putinův rozhovor s Trumpem se střízlivým optimismem. Podle prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova nelze v prvním přímém kontaktu obou státníků očekávat závažnou diskuzi o světových problémech. „Uvidíme, musíme být trpěliví,“ řekl v pátek mluvčí.

Podobně se téhož dne vyjádřil i Trump. „Toho pána zatím neznám,“ řekl o Putinovi na tiskové konferenci. „Doufám, že naše vztahy budou fantastické. Je to možné, ale možná se to nestane, uvidíme,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner