Washington 4. února (ČTK) – Americký prezident Donald Trump dnes kritizoval páteční verdikt federálního soudce Jamese Robarta, který pozastavil platnost Trumpova antiimigračního dekretu. Nový šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu mimo jiné napsal, že výrok soudce je směšný a bude zrušen.

„Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!“ napsal dnes ráno místního času na twitteru Trump. Uvedl také, že považuje za velký problém, „pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů“.

„Je zajímavé, že jisté blízkovýchodní země s tímto zákazem souhlasí,“ napsal také Trump, aniž by konkrétně nějaký stát jmenoval.

Rozhodnutí amerického prezidenta z minulého týdne o uzavření hranic pro uprchlíky přivítal ústy svého mluvčího český prezident Miloš Zeman. Trump podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka „chrání svoji zemi“.

Trumpovo právo na podobné dekrety hájil tento týden například i polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, podle něhož má svrchovaná země právo rozhodovat o své imigrační politice.

Americký prezident podepsal minulý týden nařízení, jímž na tři měsíce uzavřel hranice USA státním příslušníkům sedmi zemí (Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Prezidet zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vzbudil širokou kritiku a četné protesty doma i v cizině. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost dočasně pozastavil federální soudce James Robart. Jeho předběžné opatření je platné do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti Trumpovu dekretu podal generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner