Americká média i jazykovědci se živě zabývají slovem schlong, které je v jidiš vulgárním označením pro penis a které republikánských uchazeč o prezidentské křeslo použil na adresu své demokratické oponentky Hillary Clintonové. Trump, který tímto slovem komentoval její volební porážku od Baracka Obamy v roce 2008, se na Twitteru opakovaně ohradil proti tomu, že by tento termín měl urážlivý podtext.

Podle některých jazykových odborníků je zmíněný termín pouze podstatným jménem, které není možné ve slovesném tvaru použít, další zase dávají za pravdu Trumpovi, neboť slovo, ač je využíváno v angličtině řídce, bylo v minulosti několikrát použito ve spojení s volební prohrou. Sám Trump upozornil na to, že novinář Neal Conan v roce 2011 slovo schlong použil pro demokratického prezidentského kandidáta Waltera Mondaleho, kterého kdysi drtivě porazil republikán Ronald Reagan.

Trump na Twitteru opakovaně napsal, že jidiš slovo použil ke zdůraznění porážky Clintonové. „Myslel jsem tím, že dostala pořádně na frak. Média to vědí. V politice často používané slovo!“ uvedl Trump. Dodal, že je ostudné, jak neobjektivní média chybně slovo pro veřejnost definují, i když vědí, že jejich výklad je špatný.

Někteří lingvisté jsou nicméně toho názoru, že Trump slovo svérázně převedl do slovesného tvaru, protože slangové slovníky uvádějí schlong jen jako podstatné jméno. Další, jako je například Steven Pinker z Harvardovy univerzity, naznačují, že Trump chtěl možná použít úplně jiné jidiš slovo, které ale podobně zní.

Průzkum médií nicméně ukázal, že Trumpem vyslovený slovesný tvar byl v politickém kontextu pro označení porážky v minulosti opakovaně použit. Například britský deník Daily Mail uvedl, že se tak stalo již v roce 1967. Tehdy takto porážku v akademických volbách do studentské rady newyorské vysoké školy City College of New York okomentoval jeden z neúspěšných kandidátů.

Portál politico.com v této souvislosti připomněl, že zmíněný výraz je využíván velice zřídka a že je typický především pro Newyorčany, kterým je i Trump.

Slovem schlong se baví i veřejnost. Internet zaplavila na toto téma vlna vtipů, komentářů i upravených snímků. Na jednom z nich někdejší americký prezident Harry Truman po svém vítězství nad Thomasem Deweyem z roku 1948 drží titulní stránku listu Chicago Daily Tribune, který tehdy zveřejnil chybný titulek o tom, že Dewey porazil Trumana. Anglické sloveso defeat pro porážku nahradil termín schlong.

Vtipálci toto slovo vložili i do úst Reagana, který po sovětském vůdci Michailu Gorbačovovi ve svém legendárním berlínském projevu z roku 1987 nově chce, aby strhnul něco jiného než berlínskou zeď. Schlong pronikl i do Hvězdných válek, kde se stal námětem pro porovnávání délky světelných mečů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner