Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka, kvůli níž je třeba zesílit aktivitu. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson (pravicová Republikánská strana) na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka neskončí boj proti IS jeho vojenskou porážkou.

„Zavázali jsme se zničit celosvětovou sílu zla,“ řekl americký ministr zahraničí, pro kterého je jednání se 68 ministry zahraničí první takto velkou akcí, kterou pořádá od lednového nástupu do funkce. Vedle amerického ministra obrany Jamese Mattise a iráckého premiéra Hajdara Abádího se setkání zúčastnili šéfové diplomacií partnerských zemí od Evropy po Blízký východ.

Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území.

„Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech,“ zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice.

Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území. Americká armáda nyní podle Tillersona chce se spojenci vytvořit „dočasné zóny stability“, aby se do svých domovů mohla vrátit alespoň část uprchlíků. Kde konkrétně mají vzniknout, to nezmínil.

Podle Tillersona nyní v osvobozených regionech nastává neméně důležitá fáze obnovy, na níž naváže normalizace poměrů. Na všechny tyto kroky budou podle něho Američané se spojenci dohlížet, hlavní odpovědnost však bude na místních obyvatelích.

Tillerson připomněl, že kybernetický a informační boj proti IS je stejně důležitý jako ofenziva v terénu. USA podle něho vyvíjejí další nástroje pro odhalování tajné komunikace, jejímž prostřednictvím získávají džihádisté nové rekruty pro boj v blízkovýchodních zemích i útoky v západních státech.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá spojence, aby zvýšili své příspěvky na obranu a sejmuli z USA část břemene vojenských výdajů. Tillerson dnes v tomto duchu uvedl, že by se měl výrazně změnit poměr, na který k boji proti IS přispívá USA a zbytek koalice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner