Washington/Moskva 30. ledna (ČTK) – Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila Kongresu, že nové sankce na Rusko neuvalí. Zákon o sankcích proti Rusku z loňského roku podle amerického ministerstva zahraničí státy už beztak způsobil značnou ztrátu ruskému zbrojnímu průmyslu. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Dnes jsme oznámili Kongresu, že (loňský) zákon o sankcích proti Rusku už způsobil ztrátu ruskému zbrojnímu průmyslu,“ uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Odhadujeme, že od přijetí zákona, upustily zahraniční vlády od oznámených či plánovaných zakázek od ruského zbrojního průmyslu v hodnotě několika miliard dolarů,“ dodala.

„Jestliže je tedy zákon účinný, není třeba uvalit sankce na konkrétní subjekty a jedince – zákon už slouží jako odstrašující prostředek,“ uzavřela Nauertová.

Očekávalo se, že americké ministerstvo financí v pondělí zveřejní seznam těch, kteří s ruským zbrojním sektorem a tajnými službami obchodují. Resort s ovšem s žádným seznamem nepřišel a na dotazy agentury AP ohledně něj nereagoval.

Kritici Trumpovi vyčítají, že jeho administrativa postupuje proti Rusku příliš mírně. Už zmiňovaný zákon o sankcích proti Rusku, který dříve schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu, podepsal Trump loni v srpnu s výhradami. Saknční zákon jej fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu.

Agentura AP připomíná, že stále probíhá vyšetřování údajného ruského ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner