Spojené státy vyšlou své vojáky do Somálska, aby pomohli s výcvikem tamních jednotek pro boj s radikální skupinou Šabáb. Oznámilo to velitelství amerických jednotek v Africe. Do Somálska má být podle tohoto zdroje vysláno asi 40 Američanů. USA svou armádu z této východoafrické země stáhly po útoku, při němž byly v roce 1993 sestřeleny dva americké vrtulníky a zahynulo 18 vojáků.

Prezident George H. W. Bush (pravicová Republikánská strana) byl ochotný pomoci Somálcům humanitárním mostem (bez velkého rizika zabíjení amerických vojáků). Bill Clinton (levicová Demokratická strana) byl ochotný poslat umírat do Somálska americké vojáky. Barack Obama (Demokrat) v boji proti somálským teroristům mnoho nevykonal. Donald Trump (Republikán) se vrací k filozofii G. H. W. Bushe a je ochotný provést výcvik somálské armády (opět bez přílišného riskování životů amerických vojáků).

Od zmíněného roku 1993 americká armáda v Somálsku v boji proti islámským radikálům používá bezpilotní letadla a rakety.

Milice Šabáb se hlásí k Al-Káidě a působí nyní hlavně ve venkovských oblastech země. K boji proti ní vyslaly země Africké unie do Somálska na pomoc 22.000 svých vojáků, které ovšem do konce roku 2020 chtějí stáhnout. Podle americké armády pomohou Američané s logistickým výcvikem.

Hnutí Šabáb usiluje o svržení prozápadní vlády a zavedení islámského práva šaría. Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed minulý týden ohlásil novou ofenzívu proti této skupině. Zavedl také nová bezpečnostní opatření, jejichž součástí byla výměna mnoha vysoce postavených zaměstnanců somálské policie, armády a zpravodajských služeb, včetně jmenování nového šéfa ozbrojených sil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner