Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner bude o ruské roli během loňských prezidentských voleb vypovídat v Kongresu nejen v pondělí, ale také v úterý. Oznámil to podle agentury Reuters výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů, který je jedním ze čtyř kongresových výborů, které ruskou kauzu prošetřují.

Zatímco v pondělí 24. července Kushnera na uzavřeném jednání vyslechne senátní výbor pro tajné služby, o den později bude manžel Trumpovy dcery Ivanky hovořit před sněmovním výborem pro tajné služby.

Ve středu pak kvůli ruské aféře před justiční výbor Senátu předstoupí Trumpův syn Donald mladší a někdejší šéf Trumpova volebního týmu Paul Manafort. Ani jejich výpověď nebude veřejná, ačkoli původně senátní výbor tvrdil opak. Nově ale vedení výboru v prohlášení sdělilo, že na základě vznikající dohody o podmínkách výpovědi chtějí Trump mladší s Manafortem svědčit na uzavřeném zasedání.

Středeční jednání se odehraje na základě dobrovolnosti, to znamená, že prezidentův syn s Manafortem do Senátu přijdou o své vůli a ne na předvolání. Pokud by ale dorazit odmítli, tak senátní výbor již předem avizoval, že by jim předvolání poslal. To by ale výslech o několik týdnů opozdilo.

Očekávaným jádrem všech tří slyšení zcela jistě budou vazby Trumpovy kampaně na Rusko. Prezident jakékoliv spojení s Moskvou odmítá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Média ale v posledních týdnech informovala o řadě kontroverzních kontaktech, které Trumpovi lidé s Rusy udržovali. Velkou pozornost upoutala loňská schůzka Trumpa mladšího, Kushnera a Manaforta s ruskou právničkou.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují celkem čtyři kongresové výbory a také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, kterého v květnu jmenovalo ministerstvo spravedlnosti.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions nemusel při červnové výpovědi v Senátu USA hovořit o svých kontaktech s Rusy během volební kampaně pravdu. Informoval o tom deník The Washington Post s odvoláním na záznamy amerických tajných služeb o rozhovorech ruského velvyslance v USA Sergeje Kisljaka s jeho nadřízenými v Moskvě.

Vztah Sessionse k Rusku během voleb vyvolává dlouhodobě rozpory. Sessions nejdříve popíral, že by s ruskými vládními činiteli jednal, následně uvedl, že se s Kisljakem sice setkal, ale volební záležitosti s ním neřešil. To potvrdil také před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami, který prošetřuje roli Ruska v prezidentských volbách ve Spojených státech.

The Washington Post ale nyní napsal, že záznamy amerických tajných služeb o komunikaci Kisljaka s Moskvou udávají, že velvyslanec nadřízeným sdělil, že se Sessionsem diskutoval o kampani včetně politických záležitostí významných pro Rusko. Deník poznamenal, že Kisljakovy informace, které má od někdejších i současných amerických činitelů, jsou v rozporu se Sessionsovým tvrzením.

Nesoulad v postojích Kisljaka a Sessionse ale podle zdrojů The Washington Post ještě neznamenají, že ministr spravedlnosti senátorům lhal. Velvyslanec totiž mohl témata schůzky při komunikaci s Moskvou špatně charakterizovat, případně zveličit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner