Americký prezident Donald Trump v pátek (v noci na dnešek SEČ) navštívil v rámci cesty do Asie Havajské ostrovy. Zavítal na velitelství americké tichomořské flotily a do přístavu Pearl Harbor.

Využil tak příležitosti, aby se poprvé v životě podíval do památníku, který je věnován obětem překvapivého japonského útoku z prosince 1941. Vybudován byl nad vrakem potopeného vojenského plavidla USS Arizona.

Trump v doprovodu manželky Melanie položil u pietního místa věnec a pak rituálně vhodil do vln nad vrakem okvětní lístky. Návštěva se odehrála bez projevu.

Předtím si prezident na námořním velitelství vyslechl krátké hlášení o současné situaci i v souvislosti s ohrožením, které pro oblast představuje vojenská aktivita Severní Koreje.

Pobyt na Havaji je součástí jedenapůltýdenní Trumpovy cesty po několika asijských zemích. V neděli místního času přiletí do Japonska, kde stráví tři dny.

Šéf Bílého domu pak postupně zavítá do Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny.

Ve Vietnamu se rovněž zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) a také summitu USA a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na Filipínách. Tam se zúčastní i Východoasijského summitu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner