Tažení Donalda Trumpa do Bílého domu najelo ve Wisconsinu na mělčinu, případné vítězství ve státě New York ale může za dva týdny jeho šance znovu oživit. Tak hodnotí americké komentáře výsledky úterních republikánských primárek, které přinesly úspěch hlavnímu Trumpově sokovi Tedu Cruzovi. Podle odhadu serveru FiveThirtyEight může Trumpovi do získání většiny delegátů nakonec chybět 50 až 60 hlasů.

„Drtivá ztráta ve Wisconsinu Trumpovo renomé favorita poškodila. Je to velká porážka, která dodává naléhavosti otázce, zda je newyorský miliardář schopen bojovat o Bílý dům,“ napsala agentura AP. Podle serveru Politico se po hlasování ve Wisconsinu poprvé objevily otazníky nad tvrzením, že Trump je nezastavitelný. Vidina „bojové“ závěrečné konference, do níž nepůjde žádný z kandidátů s nominační většinou, se podle serveru znovu o kus přiblížila.

Cruz ve Wisconsinu získal 48 procent hlasů, zatímco Trump jen 35 procent. Předvolební průzkumy přitom signalizovaly, že rozdíl bude jen zhruba pět procentních bodů. Cruz si připsal 36 delegátů, Trump jen šest. Třetí John Kasich vyšel s 18 procenty odevzdaných hlasů naprázdno. Volební účast byla vysoká – k urnám přišlo 47,4 procenta oprávněných voličů, což je nejvíc od primárek v roce 1972.

Přestože si podle amerických analytiků realitní magnát situaci zkomplikoval, stále není tragická. Trump má nyní na svém kontě 743 delegátských hlasů proti 517 hlasům Teda Cruze. Nepřidá-li ale rychle další, může se mu kýžená perspektiva většinového zisku 1237 delegátů nenávratně vzdálit.

„Včera večer to byla výzva Americe, je to bod zlomu,“ napsal dnes Cruz na svém twitterovém účtu k úterním primárkám. Donald Trump v rozporu s dosavadními zvyklostmi výsledek příliš nekomentoval. Jeho volební štáb vydal prohlášení, podle něhož není Cruz ničím jiným než „loutkou“ republikánského establishmentu, který Trumpa nenávidí. „Je trojským koněm republikánského vedení, které chce Trumpovi nominaci ukrást,“ uvádí se v prohlášení.

Klíčové bude za 14 dní hlasování ve státě New York a další nominační souboje v Connecticutu, Delawaru, Marylandu, Pensylvánii a Rhode Islandu o týden později. V New Yorku zatím Trump podle průzkumů pohodlně vede, šance na vítězství má i ve většině ostatních jmenovaných států.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner