Americký prezident Donald Trump (pravicová Republikánská strana) se zúčastní schůzky nejvyšších představitelů členských států NATO 25. května v Bruselu. S odvoláním na Trumpova mluvčího o tom dnes informovala agentura AP. Má tak jít o první zahraniční cestu nové hlavy Spojených států.

Trump se těší na setkání se svými protějšky v Severoatlantické alianci, uvedl prezidentův mluvčí Sean Spicer. Trump chce podle něj „potvrdit silný americký závazek vůči NATO a diskutovat o otázkách důležitých pro alianci, zejména o sdílení odpovědnosti mezi spojenci a úloze NATO v boji proti terorismu“.

Svolání summitu na 25. května oznámila v úterý mluvčí NATO Oana Lungescuová. Trump už počátkem února slíbil, že na plánovanou schůzku v belgické metropoli přijede. Ještě před tím, konkrétně 12. dubna, hodlá ve Washingtonu přijmout generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Trump v loňské předvolební kampani opakovaně zpochybnil roli USA v NATO, které označil za zastaralou alianci. V současnosti kritizuje hlavně nedostatečné výdaje na obranu většiny členů NATO. Naposledy se kvůli tomu obořil na Německo, které podle něj dluží NATO a USA „hromadu peněz“. To však vláda kancléřky Angely Merkelové důrazně odmítla. Nedostatečné (či zaostávající) příspěvky podle ní nejsou dluhem.

Trump také kritizoval, že evropské velké členské státy NATO vyčkávaly při zahájení okupace Krymu a Sevastopolu ruskou armádou na pomoc USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner