Americký prezident Donald Trump se v době neklidné vnitropolitické situace vydává na svou první zahraniční cestu, v jejímž rámci navštíví spojenecké země na Blízkém východě a v Evropě. Devítidenní cestu, kterou Trumpovo okolí vnímá jako příležitost dát zapomenout na domácí aféry a jasně formulovat zahraničněpolitické priority nové americké administrativy, orámují jednání s lídry arabských zemí, Izraele, EU či zemí NATO.

První zemí, kterou Trump v roli hlavy státu navštíví, bude Saúdská Arábie, která patří k nejbližším americkým spojencům v muslimském světě. Podle představitelů Bílého domu má v plánu přesvědčit lídry zemí Arabského poloostrova, s nimiž se o víkendu setká na summitu v Rijádu, aby zformovali vojenskou koalici podobnou NATO, která by měla za cíl boj proti teroristickým organizacím včetně Islámského státu (IS). Právě zničení IS bylo dosud jedním z mála bodů zahraniční politiky, k němuž se Trump opakovaně vyjadřoval.

Další Trumpovy kroky povedou v pondělí do Izraele a na palestinská území, kde bude jednat mimo jiné s premiérem Benjaminem Netanjahuem a šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Trump, který dává najevo vstřícnější přístup k Izraeli než jeho předchůdce Barack Obama, by podle některých palestinských hlasů mohl během návštěvy oznámit obnovení přerušených mírových rozhovorů. Snahu o smířlivý přístup k oběma stranám podle analytiků dokazuje fakt, že se rozhodl během cesty nevyjádřit ke zvažovanému přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, které vadí Palestincům.

Na návštěvy zemí vyznávajících islám a judaismus naváže Trump setkáním s hlavou katolické církve. Středeční adience u papeže Františka bude podle mnohých střetem zásadně odlišných pohledů na svět. Proběhne rok poté, co papež ostře kritizoval Trumpovy protiimigrační výroky během americké prezidentské kampaně a vyslovil se proti stavbě zdi na americko-mexické hranici, kterou Trump stále hlasitě prosazuje. „Člověk, který myslí jen na stavění zdí, ať je to kdekoli, a ne na stavění mostů, není křesťan,“ řekl tehdy František. Tento týden prohlásil, že bude k Trumpovi během schůzky upřímný.

Vztahy se spojenci v Evropské unii a NATO, o nichž se v samém začátku svého působení v prezidentském úřadě vyjadřoval nepříliš lichotivě, než svá slova poněkud zmírnil, bude Trump budovat během čtvrtečních schůzek s vedoucími představiteli EU a na bruselském summitu aliance.

Někteří Trumpovi poradci se podle amerických médií před dnešním odletem obávají, aby se často prostořeký prezident nedopustil během relativně nabitého programu nějakého diplomatického přešlapu. Trump podle zdrojů listu The New York Times nevěnoval přípravě na cestu příliš mnoho času a otevřeně dal najevo, že by se raději věnoval domácím problémům, kterým dominuje aféra okolo údajného ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner