Pentagon chce větší možnost vojensky se zapojit do boje proti islamistům v Somálsku, kteří jsou napojení na teroristickou síť Al-Káida a osnují útoky proti Spojeným státům. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na vysoké americké činitele.

Doporučení ministerstva obrany zaslaná Bílém domu by podle těchto činitelů umožnila americkým speciálním silám zvýšit pomoc somálské armádě v boji proti ozbrojencům teroristického hnutí Šabáb. Poskytla by armádě i větší pružnost při leteckých úderech proti extremistům znamenajícím hrozbu.

Zintenzivnit vojenské angažování v Somálsku podle AP zapadá do žádosti prezidenta Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana), aby Pentagon připravil plán urychlení boje proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii a porážky dalších extremistických skupin, včetně Al-Káidy a jejích odnoží.

Znepokojení USA, které se týká hnutí Šabáb, vzrostlo v posledních letech. Vyplývá z toho, že do výcvikových táborů v Somálsku odjíždějí mladí Američané somálského původu, což vyvolává obavy, že se mohou vracet do Spojených států a páchat teroristické útoky.

Somálsko je jednou ze sedmi převážně muslimských zemí, jejichž občanů se týká devadesátidenní zákaz vstupu do USA, který v lednu vydal prezident Trump. Federální soud platnost tohoto exekutivního nařízení prozatím pozastavil.

V současné době se podle zdrojů AP v Somálsku střídá zhruba 50 příslušníků amerických komand, kteří radí a pomáhají místním vojákům. Nová oprávnění by mohla vést k mírnému zvýšení početního stavu amerických sil v této zemi.

Zmíněná doporučení ministr obrany James Mattis schválil a poslal do Bílého domu počátkem února. Definitivní rozhodnutí o nich ale zatím nepadlo. AP v této souvislosti poznamenala, že návrh může být politicky citlivý vzhledem ke katastrofální akci v Mogadišu v roce 1993, která skončila sestřelením dvou vrtulníků a smrtí 18 amerických vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner