Washington 6. dubna (ČTK) – Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zatím Čínu z manipulací s měnou v nadcházející pravidelné zprávě zřejmě neobviní. Do budoucna ale bude ministerstvo financí, které pololetní zprávu o manipulacích s měnami ve světě zpracovává, uvažovat o změnách kritérií pro označení určité země za měnového manipulátora, řekli experti agentuře Reuters.

Má-li Trump splnit svůj předvolební slib označit Čínu za manipulátora s měnou, bude se muset výrazně změnit definice měnové manipulace. Analytici nepředpokládají, že Washington by to udělal už ve zprávě, která má vyjít příští týden, zvláště ne po dnešní schůzce Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

„Bude těžké přijít s věrohodným standardem, který by zahrnul Čínu,“ řekl bývalý pracovník ministerstva financí David Dollar, který nyní pracuje ve washingtonském ústavu Brookings Institution.

Loňský zákon o obchodu a clech stanoví pro označení země za měnového manipulátora tři kritéria: značný přebytek na celkovém běžném účtu platební bilance, významný obchodní přebytek země se Spojenými státy a systematické jednostranné intervence na devizovém trhu.

Jakmile ministerstvo financí zjistí, že určitá země naplňuje všechna tři kritéria, musí si od ní vyžádat zvláštní rozhovory a snažit se o nápravu. Mezi možné sankce patří například vyloučení firem z příslušné země z amerických vládních zakázek.

Čína podle dosavadních směrnic naplňuje pouze jedno ze tří kritérií, obchodní přebytek s USA. Čínský globální platební přebytek loni činil jen 1,8 procenta ročního výkonu ekonomiky, což je hluboko pod stanovenou hranicí. Čínská centrální banka sice v posledních dvou letech na devizovém trhu pravidelně intervenovala, ale ve prospěch stabilizace klesajícího jüanu, nikoli v zájmu jeho oslabování, které by Číně poskytlo výhodu v obchodě.

Ministerstvo financí USA uvedlo, že komentovat výsledek nadcházející zprávy by bylo „předčasné“. Ministr Steve Mnuchin uvedl, že se v tomto hodnocení zatím bude držet dosavadních praktik.

Experti ale čekají, že administrativa v budoucnu připraví změny v kritériích. „Byl bych velmi překvapen, kdyby za rok Obamova kritéria ještě stále platila,“ řekl expert na obchod s Čínou Derek Scissors z American Enterprise Institute.

Za nejlogičtější možnost analytici považují prodloužení období pro posouzení intervencí na devizovém trhu z 12 měsíců na několik let. Podle jednoho jihokorejského činitele by však v takovém případě mohla být mezi manipulátory zařazena i Jižní Korea, Tchaj-wan a některé další země.

Ministerstvo by také mohlo snížit hranici pro globální platební přebytek pod tři procenta HDP. To by však bylo v rozporu s doporučeními Mezinárodního měnového fondu a finančních lídrů skupiny G20.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner